W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Fundusz sołecki

Fundusz sołecki to środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia.

Pieniądze z  funduszu można wydatkować na zadania  (przedsięwzięcia) , które spełniają trzy warunki: służą poprawie warunków życia  mieszkańców, są zadaniami  własnymi gminy oraz są zgodne ze strategią  rozwoju gminy.

Przedsięwzięcia z  funduszu muszą być realizowane na terenie sołectwa, w którym mieszkańcy podejmują decyzję o jego wydatkowaniu, chyba
że sołectwa zdecydują się na realizowanie wspólnych przedsięwzięć.

Zadania można realizować wyłącznie na działkach będących własnością gminy bądź tam  gdzie gmina posiada tytuł prawny do dysponowania daną nieruchomością.

Przykłady działań realizowanych z funduszu sołeckiego: opracowanie dokumentacji projektowych umożliwiających realizację zadań inwestycyjnych np. budowę czy remont drogi, modernizację oświetlenia, budowę placu zabaw czy budynku świetlicy, remont dróg lub utwardzenie kruszywem, doposażenie lub remont placy zabaw, świetlic oraz boisk, modernizacja oświetlenia ulicznego.

Pieniądze można również przeznaczyć jako wkład danego sołectwa w zadanie realizowane przez gminę np. budowa wodociągu, kanalizacji, itp.

Zakupy np. kosiarki na potrzeby utrzymania ładu przestrzennego np. placu zabaw czy boiska.

WNIOSEK O PRZYZNANIE ŚRODKÓW

Wniosek wypełnia  sołtys na  podstawie  uchwały  zebrania  wiejskiego  określającej zadania jakie mieszkańcy proponują do realizacji w ramach danego funduszu.

Kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek należy złożyć do Wójta Gminy najpóźniej do 30 września każdego roku.

Wniosek o zmianę przedsięwzięć realizowanych w ramach funduszu sołeckiego należy złożyć najpóźniej do 30 października roku dla którego zostały przyznane środki w ramach funduszu sołeckiego.

Do każdego  wniosku należy dołączyć obowiązkowo listę obecności z zebrania, protokół z zebrania oraz uchwałę zebrania wiejskiego w sprawie proponowanych zadań.

Zadania powinny być jasno sprecyzowane oraz mieć oszacowane wszystkie przewidywane koszty niezbędne do realizacji poszczególnych zadań. (jeśli utwardzenie drogi to nie tylko koszt kruszywa ale też koszt usługi związanej z jego rozdysponowaniem).

Uchwałę w sprawie przyznania środków lub zmiany zadań podejmuje zebranie wiejskie–co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców.

W przypadku zmiany zadań, na które zostały przekazane środki funduszu należy każdorazowo zwołać zebranie, podjąć nową uchwałę oraz złożyć nowy wniosek do Wójta  Gminy. Zmian można dokonywać dopiero po przyjęciu uchwały budżetowej przez Radę Gminy.

ZEBRANIE WIEJSKIE ZGODNIE STATUTEM SOŁECTWA PRZYJĘTYM UCHWAŁĄ NR LVI.4.2024 RADY GMINY WIENIAWA

Zebranie wiejskie zwołuje  sołtys z własnej inicjatywy lub  na wniosek:

1) Wójta Gminy Wieniawa;

2) grupy mieszkańców  sołectwa w  liczbie,  co  najmniej 20 osób  uprawnionych  do głosowania.

Jeżeli  mimo zgłoszenia wniosku,  sołtys w  terminie  14  dni nie  zwołał zebrania  wiejskiego,  zebranie zwołuje  Wójt Gminy Wieniawa w terminie przypadającym w okresie  kolejnych 14 dni.

Zawiadomienie o zebraniu  wiejskim podaje się do  publicznej wiadomości najpóźniej na 5 dni przed dniem  zebrania poprzez ogłoszenie na tablicach ogłoszeń w sołectwie inny sposób zwyczajowo przyjęty.

Zawiadomienie określa miejsce, termin oraz porządek zebrania wiejskiego. Określając termin zebrania wskazuje się pierwszy oraz drugi termin, przypadający po upływie 15 minut od pierwszego terminu.

Zebranie wiejskie jest prawomocne i zdolne do podejmowania uchwały w pierwszym terminie, gdy uczestniczy w nim, co najmniej 1/5 mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.

Zebranie wiejskie jest prawomocne i zdolne do podejmowania uchwały w drugim terminie bez względu na liczbę uczestniczących w nim osób.

Zebranie wiejskie otwiera Sołtys i przewodniczy jego obradom, z wyjątkiem sytuacji, gdy temat zebrania dotyczy, pośrednio lub bezpośrednio, jego osoby. Zebranie wiejskie na wniosek Sołtysa może wybrać inną osobę na przewodniczącego zebrania.

Jeżeli Sołtys nie może prowadzić obrad zebrania wiejskiego wyznacza członka Rady Sołeckiej, który przejmuje jego uprawnienia i obowiązki na czas określony.

Porządek obrad ustala zebranie wiejskie na podstawie projektu przedłożonego przez Sołtysa.

Obowiązkiem Sołtysa jest zapewnienie obsługi zebrania.

Obrady zebrania wiejskiego są protokołowane. Protokolanta wybiera zebranie w drodze głosowania. Protokół z zebrania wiejskiego podpisują przewodniczący zebrania oraz protokolant.

Uchwały zebrania wiejskiego podejmowane są w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów chyba, że przepisy ustaw stanowią inaczej.

Uchwały zebrania wiejskiego podpisuje Sołtys.

Oryginały dokumentów zebrania wiejskiego (protokół, podjęte uchwały, wnioski, opinie i stanowiska oraz listę uczestników zebrania) sołtys przekazuje do Wójta Gminy Wieniawa w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia zebrania.

Materiały

Wniosek FS-2
Wniosek​_FS-2.pdf 3.10MB
{"register":{"columns":[]}}