W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przegląd kominiarski

16.10.2023

Od 18 września kominiarze nie powinni już wystawiać papierowych protokołów z badań kominowych, bo zgodnie z prawem ważne będą tylko te, które w wersji cyfrowej zamieszczone zostaną w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

 przeglad-kominiarski

Drożność kominów może skontrolować Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, teraz, by skorzystać z tych uprawnień, wystarczy mu przegląd CEEB. W przypadku, gdy okaże się, że właściciel lub zarządca budynku nie dopełnił obowiązku przeglądu przewodów kominowych – a o tym będzie świadczył n.in. brak e-protokołu z terminowej kontroli przewodów kominowych dokonywanych przez kominiarzy – może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł.

Ale regularne wykonywanie przeglądów kominowych to nie tylko działanie na mocy obowiązującego prawa. Kontrola stanu przewodów wentylacyjnych i kominowych to kwestia ochrony zdrowia i życia mieszkańców. Regularne wykonywanie przeglądów to najlepszy sposób na to, by uniknąć pożaru lub zatrucia wskutek uwalniających się gazów (np. czad). Ponadto warto wiedzieć również o tym,  że w przypadku pożaru polisa mieszkaniowa nie pokryje strat, jeśli budynek nie miał aktualnego przeglądu.

Obowiązek wykonywania przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych wynika z artykułu 62 par. 34 przepisów prawa budowlanego z 7 lipca 1994 roku. Ten akt prawny dotyczy ochrony przeciwpożarowej wszystkich obiektów budowlanych. Ilość przeglądów kominiarskich w skali roku zależy również od rodzaju opału:

  • budynki opalane drewnem lub węglem oraz paliwami stałymi — przegląd powinno się wykonywać co najmniej raz w roku, a czyszczenie kominów 3-4 razy w ciągu roku;
  • budynki ogrzewane paliwem ciekłym w postaci np. gazu lub oleju — przegląd powinno się wykonywać co najmniej dwa razy w roku, czyli przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i bezpośrednio po jego zakończeniu.

W przypadku budynków wielorodzinnych do przeglądu należy zatrudnić osobę z uprawnieniami budowlanymi o odpowiedniej specjalności lub mistrza  kominiarskiego.

Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji — ZONE, powstał z myślą o różnych grupach użytkowników. Są wśród nich przedsiębiorcy, którzy wykonują przeglądy przewodów kominowych, przedstawiciele pomocy społecznej oraz służby odpowiadające za kontrolę. Wśród użytkowników znajdują się również właściciele i zarządcy budynków, którzy ze wsparciem systemu mogą wypełnić swoje obowiązki szybko i sprawnie. Funkcjonalności CEEB mają umożliwić każdemu właścicielowi nieruchomości oraz zarządcom budynków szybsze i sprawniejsze zrealizowanie obowiązków wynikających z ustaw:

  • regularne zamawianie przeglądów kominowych i wentylacyjnych,
  • dostęp do uproszczonych audytów energetycznych, które są generowane na podstawie inwentaryzacji budynków,
  • propozycje wsparcia finansowego, by wykonać termomodernizację swojego budynku czy wymienić źródło ciepła na bardziej ekologiczne.

Cyfryzacja wielu procesów, które dotychczas trzeba było załatwiać osobiście, to ogromny krok w przód. Pozwala na uproszczenie, usprawnienie i skrócenie terminu realizacji poszczególnych formalności.  Ma to zastosowanie zarówno dla obywateli, jak i urzędników oraz funkcjonariuszy instytucji publicznych.

 

{"register":{"columns":[]}}