Por. Aleksander Bochenek, weteran AK i NZW, spoczął w Kalwarii Zebrzydowskiej
Uroczystości pogrzebowe por. Aleksandra Bochenka ps. Berecki, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, odbyły się w środę w Kalwarii Zebrzydowskiej. Weteran odszedł 9 stycznia w wieku 100 lat.
Krakowski oddział IPN przypomniał, że Aleksander Bochenek urodził się 16 sierpnia 1921 r. w Bugaju koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam też mieszkał. Był znanym szewcem-cholewkarzem.
"Z konspiracją niepodległościową związany był od 1940 r. jako członek grupy konspiracji narodowej kierowanej przez Stanisława Śpiewlę „Studenta”. Po scaleniu Narodowej Organizacji Wojskowej z Armią Krajową został żołnierzem 1. kompanii +Kalwaria+ II Batalionu +Szczerba+ 12. Pułku Piechoty AK" – podał Instytut.
Bochenek uczestniczył m.in. w akcji uwolnienia z niemieckiego aresztu gen. Brunona Olbrychta "Olzy", dowódcy Grupy Operacyjnej Śląsk Cieszyński AK, oraz w akcjach wymierzonych we współpracowników okupanta.
Został aresztowany przez Niemców w 1944 r. Podczas transportu do więzienia Montelupich w Krakowie zbiegł na stacji w Bonarce.
IPN podał, że w latach 1945-46 jako żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego był członkiem grupy por. Jana Kłącza "Wirskiego", kontynuującej zbrojny opór przeciwko sowieckiej okupacji i komunistycznemu zniewoleniu Polski. W latach 1949-55 był inwigilowany przez UB.
Por. AK Aleksander Bochenek był odznaczony m.in. Krzyżem Armii Krajowej i Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.
16 sierpnia 2021 r. ukończył 100 lat. Gratulacje złożył mu m.in. premier Mateusz Morawiecki.
Aleksander Bochenek zmarł w niedzielę.