Weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych
14.02.2022
29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Nowe zapisy znacznie poszerzają grupę odbiorców, którzy będą uprawnieni do korzystania z ochrony taryfowej.
Ustawa zakłada, że z zatwierdzanych przez prezesa URE taryf na gaz - obok gospodarstw domowych, które korzystają z nich obecnie - będą mogli także korzystać inni wymienieni odbiorcy. Są to:
- podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej,
- jednostki organizacyjne pomocy społecznej,
- noclegownie i ogrzewalnie,
- jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- podmioty systemu oświaty, uczelnie i instytucje prowadzące działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą,
- podmioty prowadzące żłobki i przedszkola,
- kościoły i inne związki wyznaniowe,
- podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz archiwalną,
- ochotnicze straże pożarne,
- spółdzielnie socjalne w zakresie ich podstawowej działalności.
Z ochrony taryfowej będą mogły skorzystać także inne niż uczelnie instytucje, które tworzą system szkolnictwa wyższego i nauki, i realizują zadania polegające na działalności dydaktycznej i naukowo - badawczej. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie automatycznie zostaną objęte taryfami.
Podmioty uprawnione do skorzystania z ochrony taryfowej, inne niż odbiorcy w gospodarstwach domowych, zobowiązane są do złożenia oświadczenia.
Zarządcy mają składać oświadczenia, w których deklarują, jaką część kupowanego przez nich gazu trafia na cele inne niż mieszkaniowe. Część ta będzie wyłączona z taryfowania.
Dla potwierdzenia swojego statusu i wyeliminowania potencjalnych błędów w rozliczeniach za zużywany gaz – odbiorcy społecznie wrażliwi oraz inne podmioty uprawnione do skorzystania z ochrony taryfowej, inne niż odbiorcy w gospodarstwach domowych, zobowiązani są do złożenia oświadczenia.
W przypadku obowiązujących umów na dostawę gazu termin wynosi 45 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Nowi klienci powinni je złożyć przed zawarciem umowy ze spółką.
Tekst ustawy oraz rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych o przeznaczeniu paliwa gazowego w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku gazu są dostępne w formie załączników poniżej.
Materiały
Ustawa z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazuRozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 28 stycznia 2022 r. w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych o przeznaczeniu paliwa gazowego w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku gazu