W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pierwsza część obchodów 700 lecia Barwałdu.

21.06.2023

W sobotę (17 czerwca) rozpoczął się Wielki Jubileusz 700 lecia Barwałdu. Obchody zostały podzielone na trzy lata i właśnie festynem w Barwałdzie Średnim rozpoczęto świętowanie Jubileuszu.

Poświęcenie kapliczki, po prawej odnowiona kapliczka w środku ksiądz po lewej 2 mężczyzn.

W samo południe rozpoczęto świętowanie od poświęcenia przez ks. Tadeusza Porzyckiego niedawno odrestaurowanej kapliczki św. Jana Nepomucena z 1887 roku. Ks. Tadeusz Porzycki pochodzący z Barwałdu przybliżył nie tylko jej losy, ale także w kilku słowach opisał miejsce, jak i jako naoczny świadek przybliżył katastrofę kolejową z 1944 roku.

Następnie na boisku sportowym Filkówkówki mieszkańcy uczestniczyli w Mszy św. koncelebrowanej przez obecnych i byłych proboszczów parafii w Barwałdzie Dolnym i Górnym oraz kapłanów pochodzących z Barwałdu. W trakcie kazania ks. Wiesław Widuch proboszcz parafii pw. św. Erazma w Barwałdzie Dolnym przypomniał historię Barwałdu i rolę mieszkańców w podtrzymaniu wiary.

Po mszy św. przemówienia okolicznościowe wygłosili m.in.  m.in. senator Andrzej Pająk,  Augustyn Ormanty – Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, Bartosz Kaliński – Burmistrz Wadowic, Rafał Stuglik, Danuta Kawa – radni Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się promocje książek: ks. Prałata Tadeusza Porzyckiego (pochodzącego z Barwałdu Średniego) pt. „Droga do kościoła, którego nie ma”, książki Erazma Józefa Filka (o. Jakobina od św. Gerarda, karmelity rodaka z Barwałdu Średniego 1939 -1958) pt: „Katakumby XX wieku”, książek prof. Andrzeja Nowakowskiego pt. „Katastrofy i wypadki kolejowe w powiecie wadowickim na tle rozwoju kolejnictwa w rejonie” i „Kolej w Kalwarii Zebrzydowskiej (1888-2023)„.

W czasie festynu można było obejrzeć pokaz musztry w wykonaniu uczniów Liceum im. Mikołaja Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej, dzieci mogły skorzystać z wesołego miasteczka, warsztatów. Nie mogło zabraknąć także dobrze zaopatrzonego bufet z grillem, który obsługiwały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, a furorę zrobił dzik ufundowany przez sołtysa Barwałdu Średniego Pawła Odrobinę.

Obchody przygotowało Stowarzyszenie „Jubileusz Barwałdu”.

Za Kalwaria24.pl

{"register":{"columns":[]}}