Otwarty konkurs ofert
18.06.2024
Organizacja w roku 2024 dodatkowych form spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież – dofinansowanie półkolonii, kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży szkolnej (wypoczynek letni) służące wzmacnianiu czynników chroniących przed zachowaniami ryzykownymi.
Działając na podstawie art. 13 pkt 3 i art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1608 ze zm.) oraz Uchwały nr LII/566/23 Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej z dnia 14 grudnia 2023 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2024 Burmistrz Gminy Kalwarii Zebrzydowska ogłasza otwarty konkurs ofert na wykonanie zadania publicznego związanego z realizacją zadania Gminy Kalwaria Zebrzydowska w zakresie zdrowia publicznego określonego w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025 (NPZ), w ramach celu operacyjnego 2. „Profilaktyka uzależnień”: zagospodarowanie czasu wolnego oraz promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia poprzez organizację w roku 2024 dodatkowych form spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież – dofinansowanie półkolonii, kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży szkolnej (wypoczynek letni) służące wzmacnianiu czynników chroniących przed zachowaniami ryzykownymi.
I. Przedmiot konkursu
1. Przedmiotem konkursu jest wsparcie realizacji zadań gminy w roku 2024 w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami poprzez:
1) realizację lokalnej międzysektorowej polityki w obszarze profilaktyki uzależnień, zapobiegania patologiom społecznym i przeciwdziałania negatywnym skutkom uzależnień (z uwzględnieniem dobrostanu i zdrowia psychicznego człowieka) poprzez działania w zakresie organizacji dodatkowych form spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież z terenu Gminy Kalwaria Zebrzydowska – dofinansowanie półkolonii, kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży szkolnej (wypoczynek letni), służące wzmacnianiu czynników chroniących oraz promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia,
2) prowadzenie działań edukacyjnych, szkoleniowych i informacyjnych (podnoszenie poziomu wiedzy, kształtowanie świadomości społecznej nt. szkodliwości wyrobów tytoniowych i środków psychoaktywnych oraz konsekwencji wynikających z ich używania, a także uzależnień behawioralnych).
2. Celem realizacji zadania jest kreowanie postaw zdrowotnych i społecznych sprzyjających profilaktyce zachowań ryzykownych, zapobieganie uzależnieniom oraz skutkom zdrowotnym i społecznym wynikającym z uzależnień, w tym opóźnianie inicjacji alkoholowej, narkotykowej, tytoniowej, wzrost świadomości społecznej w obszarze uzależnień, w tym behawioralnych (tj. uzależnienia od internetu, komputera, telefonu, gier komputerowych, itp.)
II. Rodzaj i formy realizacji zadania
1. Zadania polegające na zagospodarowaniu czasu wolnego dzieci i młodzieży, służące wzmacnianiu czynników chroniących oraz promujące zdrowy i aktywny styl życia muszą dotyczyć dofinansowania półkolonii, kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży szkolnej w wieku do lat 16 (wypoczynek letni).
2. Zadania mają konstruktywnie wpływać na postawy dzieci i młodzieży wobec używek poprzez upowszechnianie wzorców i wartości związanych ze zdrowym trybem życia
oraz uwzględniać realizację działań z obszaru promocji zdrowia, aktywnego stylu życia służących wzmacnianiu czynników chroniących takich jak:
1) obserwacja i naśladowanie osób ważnych/autorytetów: trenerów, sportowców, rówieśników, którzy stanowią dobry przykład przede wszystkim dla młodych ludzi,
2) kreowanie zachowań pozwalających dzieciom i młodzieży realizować ważne zadania rozwojowe, nabywać umiejętności i zaspokajać potrzeby w sposób konstruktywny,
3) włączenie dzieci i młodzieży do grup realizujących pozytywne cele, które zmniejszają ryzyko zachowań ryzykownych, oraz muszą odnosić się do trzech rodzajów strategii profilaktycznych realizowanych na poziomie profilaktyki uniwersalnej:
a) strategii kształtowania umiejętność życiowych (m.in. nawiązywanie relacji z rówieśnikami, rozwiązywanie problemów, określanie celów, budowanie pozytywnego obrazu siebie, samorozwój, samokontrola, radzenie sobie ze stresem, asertywność),
b) strategii alternatyw (zaangażowanie dzieci i młodzieży w atrakcyjne, bezpieczne aktywności sportowe),
c) strategii edukacyjnej.
III. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania w roku 2024
1. Na realizację zadania w roku 2024 przeznacza się łączną kwotę w wysokości: 100.000 zł (słownie: sto tysięcy złotych)
IV. Zasady, termin i tryb przyznawania dotacji
Kryteria stosowane przy wyborze ofert zostały określone w regulaminie konkursowym dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Kalwaria Zebrzydowska oraz w referacie Działalności Gospodarczej i Promocji Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej ul. Mickiewicza 7, II piętro, pokój nr 12.
V. Zasady przyznawania dotacji/zlecenia wykonania zadania
1. Zlecenie zadania i udzielanie dotacji następuje z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1608 z późn. zm.).
2. Ze środków Gminy Kalwaria Zebrzydowska finansowane będą jedynie niezbędne koszty związane z realizacją zadania, tj. koszty związane z bezpośrednim uczestnictwem adresatów zadania np.: zakup materiałów niezbędnych do prowadzenia zajęć, transport uczestników, wynagrodzenie instruktorów, wychowawców, wyżywienie uczestników, noclegi i zakwaterowanie, bilety wstępu do obiektów sportowych, kin, teatrów itp., ubezpieczenia uczestników.
VI. Termin i warunki realizacji zadania.
1. Zadanie powinno być zrealizowane w terminie do dnia 31 sierpnia 2024 roku poprzez:
1. określenie i przestrzeganie przez odbiorców zadań ustalonych reguł udziału w programie (np. zakaz przeklinania, poniżania słabszych, brak tolerancji dla przejawów agresji),
2. indywidualne potrzeby uczestników – zajęcia powinny być prowadzone równolegle z pracą nad innymi elementami zdrowego stylu życia:
3. odpowiednią dietą,
4. radzeniem sobie ze stresem,
5. nieużywaniem substancji szkodliwych dla zdrowia (alkoholu, narkotyków, papierosów),
6. dbaniem o wygląd zewnętrzny,
7. prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym, tj. uzależnienia od internetu, komputera, telefonu, gier komputerowych itp.
2. Zadania mają wpływać na zredukowanie wśród mieszkańców Gminy Kalwaria Zebrzydowska czynników ryzyka (takich jak np. wczesna inicjacja używania substancji psychoaktywnych, wysokie nasilenie stresu, picie alkoholu lub używanie narkotyków przez opiekuna/rodzeństwo, nieprawidłowe postawy wychowawcze, odczuwanie presji rówieśniczej) oraz wzmacniać czynniki chroniące przed uzależnieniami (np. postawa antyalkoholowa/antynarkotykowa, wiedza o uzależnieniach, umiejętność odmawiania, asertywność, dobre relacje z dorosłymi, aktywne radzenie sobie z problemami, związek z rodzicami, nieużywanie substancji psychoaktywnych w rodzinie, negatywne postawy wobec substancji psychoaktywnych, rówieśnicy modelujący pozytywne zachowania).
3. Warunkiem realizacji zadania jest złożenie w terminie oferty wraz z wymaganymi załącznikami i spełnienie wymogów określonych w regulaminie konkursowym.
VII. Termin i miejsce składania ofert
Oferty należy składać do dnia 9 lipca 2024 r. do godz. 15.30 w Urzędzie Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej – Biuro Obsługi Mieszkańców, parter pokój nr 2 ul. Mickiewicza 7 w zapieczętowanych kopertach z dopiskiem „Konkurs ofert na organizację dodatkowych form spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież – wypoczynek letni”.
VI. Wysokość środków przeznaczonych na realizację zadania w latach poprzednich z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
W roku 2023 - organizacja zajęć sportowych przez kluby sportowe dla dzieci i młodzieży, służące wzmacnianiu czynników chroniących przed zachowaniami ryzykownymi – 40.000,00 zł
Wszelkich informacji na temat konkursu udziela Referat Działalności Gospodarczej i Promocji Urzędu Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej ul. Mickiewicza 7, II piętro, pokój nr 12, tel. 33 87 66 002.