Kolejne 89 pieców zostało wymienionych na ekologiczne
03.01.2022
Gmina Kalwaria Zebrzydowska w ramach działań mających wpływ na poprawę jakości powietrza atmosferycznego w roku 2021 z własnych środków budżetowych dofinansowała 89 wymian pieców swoim mieszkańcom.
Dofinansowanie do wymiany starego kotła na nowe ekologiczne węglowe, gazowe lub na biomasę dla budynków gospodarstw indywidualnych w ubiegłym roku wynosiło 7 tysięcy złotych. Całość zadania to kwota 623 tysięcy złotych.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w latach 2016-2021 kwota dofinasowań (środki zewnętrzne oraz środki gminne) wypłacona mieszkańcom do wymiany pieców wyniosła 4 mln 459 tys. zł w ostatnich pięciu latach na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska wymieniono 535 kotłów.
Efekty wymiany pieców to z jednej strony redukcja niskiej emisji poprzez dofinansowania do wymiany starych kotłów węglowych, a z drugiej strony zainstalowane w większości przypadków bezobsługowe nowoczesne ekologiczne systemy ogrzewania w domach – mówi Augustyn Ormanty Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej.
Pod koniec roku Burmistrz Miasta wraz z pracownikami Urzędu Miasta zwizytowali domy, w których mieszkańcy zainstalowali nowy system ogrzewania.
W 2021 roku w Urzędzie Miasta Kalwaria Zebrzydowska został utworzony punkt obsługi programu Czyste Powietrze, a prowadzący punkt ekodoradcy oprócz prowadzenia edukacji ekologicznej mieszkańców prowadzą obsługę programu Czyste Powietrze, prowadzone były akcje informacyjne o wymaganiach uchwały antysmogowej z dotarciem do każdego punktu adresowego w gminie opalanego węglem lub drewnem.
W ramach prowadzonej współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w ramach projektu dokonywano pomiarów powietrza, kontrolując tym samym poziom Niskiej Emisji każdego dnia w ciągu roku w każdej z miejscowości w Gminie.
Na terenie gminy rozpoczęto realizację projektu budowy 123 Biologicznych Oczyszczalni Ścieków. Projekt uzyskał dofinasowanie w wysokości 63,63% całości zadania środkami unijnymi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Zachęcamy do wymiany kotłów węglowych na nowe ekologiczne! Nie przegap terminów związanych z Uchwałą antysmogowa dla Małopolski.
Jeżeli masz kocioł węglowy: pozaklasowy, klasy 1 lub 2? Jeśli tak, to masz czas do końca 2022 r. na jego wymianę.
Od 2023 r. korzystanie z takiego urządzenia będzie zabronione. Dotychczas eksploatowane kotły 5 klasy mogą być nadal użytkowane.
Jeżeli masz kocioł węglowy 3 lub 4 klasy? Jeśli tak, to masz czas do końca 2026 r. na jego wymianę. Od 2027 r. korzystanie z takiego urządzenia będzie zabronione.