W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jubileusz 25-lecia Sanktuarium Kalwaryjskiego na Liście UNESCO

03.12.2024

W dniu wczorajszym, 2 grudnia 2024 r. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyły się obchody jubileuszu 25-lecia wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uroczystości miały miejsce w Auli Jana Pawła II, a ich centralnym punktem było sympozjum poświęcone tożsamości kalwaryjskich dróżek oraz duchowemu i kulturowemu znaczeniu Sanktuarium.

Jubileusz 25-lecia Sanktuarium Kalwaryjskiego na Liście UNESCO

Wpis na Listę UNESCO w 1999 roku podkreślił wyjątkową wartość Kalwarii Zebrzydowskiej – miejsca, które łączy duchowość, historię i piękno krajobrazu. Kalwaria, założona przez Mikołaja Zebrzydowskiego, od czterech wieków stanowi centrum kultu religijnego, narodowej tożsamości i polskiego dziedzictwa. Jej dróżki, inspirowane Jerozolimą, przyciągają pielgrzymów szukających modlitwy, wsparcia i wewnętrznego spokoju.

Otwarciem uroczystości jubileuszowych było dwugodzinne sympozjum poprowadzone przez o. Narcyza Klimasa z Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie. Następnie wręczone zostały listy gratulacyjne, po czym wygłoszono referaty przez trzech wybitnych naukowców:
• Prof. Zbigniew Mirek – mówił o wyjątkowej tożsamości kalwaryjskich dróżek, ich roli
w duchowości i krajobrazie.
• Ks. prof. Robert Józef Woźniak – poruszył temat teologii piękna i troski o duszę.
• Prof. Paweł Skrzydlewski – omówił znaczenie pietyzmu w kontekście kalwaryjskich dróżek.

Po sympozjum Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił nowe Muzeum Kalwaryjskie, które w wyjątkowy sposób łączy pamięć historyczną i sakralne dziedzictwo.

Kalwaria Zebrzydowska to miejsce, które „pokrzepia jak ożywcze źródło” – przypomina o wartościach wiary, wspólnoty i piękna. Jubileusz stał się okazją do refleksji nad koniecznością dalszej ochrony tej świętej przestrzeni. Jak zauważył prof. Mirek: „Tożsamość Kalwarii polega na autentycznej świętości miejsca”.

______________________

Zdjęcie: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

{"register":{"columns":[]}}