W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Cykl spotkań o historii lokalnej

30.06.2021

Na zdjęciu wnętrze Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na zdjęciu Dyrektor Biblioteki Bogumiła Moskała i młodzież.

Cykl spotkań o historii lokalnej- w ramach realizacji działań po remoncie Biblioteki.

 

Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała w 1948 roku. Od 1985 roku działa w lokalizacji przy al. Jan Pawła II. W 2019 roku  przeprowadzony  został generalny remont budynku.

Dzięki współpracy z architektami wnętrz na nowo zaaranżowana została przestrzeń Biblioteki. Zyskaliśmy nową przestrzeń nie tylko funkcjonalną, ale także piękną i estetyczną. Specjalnie zaprojektowane tapety w Czytelni i Oddziale dla Dzieci nawiązują do twórczości Stanisława Wyspiańskiego - patrona kalwaryjskiej Biblioteki. Nowe wyposażenie, regały biblioteczne i meble,  odmieniły wnętrze.

W ramach Programu Inicjatyw Społecznych po remoncie Biblioteki zaplanowaliśmy szereg działań dla mieszkańców, m.in. dla młodzieży.

 W lutym 2020 rozpoczęliśmy cykl spotkań o  historii lokalnej. Z uwagi  na sytuację epidemiczną i ograniczenia w funkcjonowaniu Bibliotek spotkania zostały zawieszone.  W czerwcu b.r. roku wznowiliśmy  ten cykl.

Tematy wykładów to : Mikołaj Zebrzydowski, fundator naszego miasta,  oraz 137 lat kolei w Kalwarii Zebrzydowskiej. W sumie w roku 2020 i 2021 odbyło się 10 spotkań w których wzięło udział 196 osób, ze szkół w Brodach i Kalwarii Zebrzydowskiej. Spotkania odbyły się z zachowaniem limitu osób i wymogów sanitarnych. Z uwagi na ograniczenia w funkcjonowaniu Biblioteki, wykłady prelegentów były wcześniej nagrane w Bibliotece, a w trakcie spotkań odtwarzane.

Spotkania : ”Mikołaj Zebrzydowski, fundator Kalwarii Zebrzydowskiej”. Prelekcja dr hab. Tomasza Graffa przybliżyła postać  fundatora miasta.  Poszerzona została o prezentację multimedialną ukazująca wszystkie fundacje Zebrzydowskiego.

Spotkania :  „137 lat kolei w Kalwarii Zebrzydowskiej”.  Zaprosiliśmy młodzież do wysłuchania wykładu dr hab. Andrzeja Nowakowskiego przedstawiającego historię kalwaryjskiej kolei - linii  Kraków – Zakopane i linii kolejowej biegnącej z Bielska przez Wadowice do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wykład został wzbogacony o prezentacje multimedialne  o  kolejnictwie, przygotowane  przez pracowników Biblioteki.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu. Szczególne podziękowania składamy  nauczycielom, opiekunom młodzieży  biorącej udział w spotkaniach : p. Ewie Leja, p. Annie Maluty, p. Grzegorzowi Krukowi, p. Małgorzacie Cimer, p. Marzenie Żeglińskiej, p.Izabeli Budzowskiej, p. Marii Garlacz oraz p. Katarzynie Pływacz.

Biogramy prelegentów.

Tomasz Graff - doktor hab. nauk humanistycznych w zakresie historii, ur. w 1977 r. w Wadowicach. absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, sekretarz Towarzystwa Naukowego" Societas Vistulana", członek Komisji Środkowoeuropejskiej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiego Towarzystwa Historycznego. Autor książek i publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących  historii Kościoła i Polski. Zajmuje się kulturą religijną oraz intelektualną elit kościelnych i uniwersyteckich, jak również  kulturą i życiem codziennym doby staropolskiej.

Andrzej Nowakowski - doktor  hab. nauk prawnych oraz kulturze fizycznej. Autor ponad 250 publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu nauk  o kulturze fizycznej oraz nauk prawnych. Działa w ruchu sokolim Jest autorem albo współautorem prac o historii szkolnictwa i kultury fizycznej oraz o sokolnictwie i kolejnictwie. W 2017 roku odznaczony został  przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Jolanta Paluchowska-Pępek

{"register":{"columns":[]}}