W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Apel o racjonalne korzystanie z wody pitnej

27.06.2026

Szanowni Państwo, w związku z utrzymującą się falą upałów oraz bardzo dużymi poborami wody z miejskiej sieci wodociągowej zwracamy się do wszystkich odbiorców z apelem o racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą pitną.

Zdjęcie przedstawia po lewej stronie dłonie trzymające smartfon, po prawej stronie grafiki na beżowym tle z zarysem kartki napis Komunikat.

Zasoby wody, z których korzystamy, są ograniczone. W okresach wysokich temperatur i zwiększonego zapotrzebowania każde ponadstandardowe zużycie wody ma bezpośredni wpływ na pracę sieci wodociągowej oraz możliwość zapewnienia ciągłości dostaw dla wszystkich mieszkańców.

Prosimy w szczególności o ograniczenie podlewania ogrodów, napełniania basenów, mycia samochodów, chodników, elewacji oraz wykonywania innych czynności powodujących zwiększony pobór wody z sieci wodociągowej.

Podczas upalnych dni, zwłaszcza przy intensywnym wykorzystywaniu wody na posesjach, mogą występować czasowe spadki ciśnienia w sieci wodociągowej, przede wszystkim w godzinach wieczornych. Wykorzystywanie wody pitnej do celów innych niż socjalno-bytowe, w szczególności do napełniania basenów oraz podlewania ogrodów za pomocą węży podłączonych do instalacji, dodatkowo obciąża sieć. Może to skutkować ograniczeniem dostaw lub brakiem wody u mieszkańców, zwłaszcza w budynkach położonych w wyższych rejonach gminy Kalwaria Zebrzydowska.

Woda pitna powinna być wykorzystywana przede wszystkim do podstawowych potrzeb: picia, przygotowywania posiłków, higieny oraz celów sanitarnych. Nie traktujmy jej jako zasobu nieograniczonego. Apelujemy o rozwagę, odpowiedzialność i solidarność. Ograniczenie zużycia wody przez wszystkich odbiorców pozwoli zmniejszyć ryzyko spadków ciśnienia oraz przerw w dostawie wody.

Ze względu na trudną sytuację liczymy na Państwa wyrozumiałość i odpowiedzialne podejście. Od wspólnego działania zależy ciągłość dostaw wody dla mieszkańców naszej gminy.

Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kalwarii Zebrzydowskiej

{"register":{"columns":[]}}