W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zapowiedź

Zapowiedź to specjalny szablon do prezentowania zaplanowanych wydarzeń. Po odpowiednim skonfigurowaniu sekcji na stronie głównej, zapowiedzi mogą wyświetlać się również w formie kalendarza.

Gdzie w strukturze strony mogę dodać szablon?

Zapowiedź możesz dodać w dowolnej zakładce w strukturze informacji, do której masz nadane uprawnienia. Rekomendowanym miejscem jest strona nadrzędna o nazwie Zapowiedzi stworzona w szablonie Lista uniwersalna.

Jak mam dodać szablon w Govpress?

1)    W drzewie informacji znajdź i kliknij LPM stronę pod którą chcesz umieścić Zapowiedź.
2)    Kliknij niebieski przycisk Dodaj Podstronę.
3)    Wybierz typ Zapowiedź.
4)    Uzupełnij tytuł.- Adres URL generuje się automatycznie.
5)    Kliknij Dodaj.
6)    Kliknij Edytuj.

Dostępne opcje w ramach szablonu

  1. Adres- W polu Adres można dokonać edycji adresu URL, pamiętając o zasadach tworzenia adresów stron internetowych, które zabraniają m.in. używania znaków diakrytycznych.
  2. Tytuł- W polu Tytuł można dokonać edycji tytułu strony.
  3. Wstęp- W polu Wstęp można umieścić tekst, który będzie automatycznie pogrubionym tekstem wstępu zawartym pod tytułem artykułu na stronie. 
  4. Miejsce i data wydarzenia- Sekcja umożliwia podanie szczegółowych informacji o dacie i miejscu planowanego wydarzenia, a także o dodatkowych informacjach dla zainteresowanych
  5. Logotypy- Sekcja pozwala na wybranie wcześniej umieszczonych w repozytorium logotypów plików. Sekcja ta jest przeznaczona w głównej mierze na potrzeby umieszczania logotypów w programach i projektach finansowych ze środków Unii Europejskiej. 
  6. Zdjęcie- Sekcja umożliwia wybranie zdjęcia artykułu z formatem panorama. W tym celu należy nacisnąć przycisk Wybierz. System w ramce koloru zielonego prezentuje zdjęcia z dodanymi formatami panorama, które umożliwiają wybranie zdjęcia. W ramkach koloru czerwonego prezentowane są zdjęcia nie posiadające odpowiedniego formatu. Możliwość dodania odpowiedniego formatu istnieje poprzez przejście do repozytorium zdjęć i edycję zdjęcia lub naciśnięcie zdjęcia z czerwoną ramką co spowoduje automatyczne przejście do repozytorium zdjęć i możliwość uzupełnienia brakujących formatów. Dodawanie formatów zdjęć zostało opisane w filmie repozytorium zdjęć. Po wybraniu odpowiedniego zdjęcia, należy nacisnąć przycisk Wybierz.  W przypadku braku wybrania zdjęcia system wyświetli odpowiedni komunikat przy próbie zapisu szablonu.
  7. Tekst- Sekcja składa się z dwóch pól: Tytuł sekcji oraz Treść. Uzupełnienie pola tytuł sekcji powoduje stworzenia nagłówka o rozmiarze h3. Pole Treść służy do edycji treści, możliwej do zmodyfikowania za pomocą standardowego edytora tekstu jakim jest edytor Wysiwyg. Dla osób z rolą Redaktor umożliwia on m.in. pogrubienie, kursywę, podkreślenie oraz przekreślenie tekstu. Tworzenie listy numerowanej i punktowanej. Zmianę wcięcia tekstu, tworzenie tabel, wstawianie odnośników np. w postaci linkowania adresu e-mail lub adresu dowolnej strony internetowej. Dla osób z rolą wyższą niż rola Redaktor edytor umożliwia ingerencję w kod html po kliknięciu przycisku Źródło dokumentu, ale też pozwala na zmianę stylu oraz rozmiaru tekstu i dostosowanie nagłówka. Kliknięcie przycisku plus z prawej strony czarnej belki sekcji Tekst powoduje utworzenie kolejnej sekcji Tekst, dzięki czemu Redaktor, który nie ma możliwości ingerencji w nagłówki, będzie mógł oddzielić tekst nagłówkami tworzonymi za pomocą pola Tytuł sekcji. Kliknięcie przycisku minus powoduje usunięcie danej sekcji. Jest również możliwość powielenia sekcji „treść artykułu”, która pozwala na:
  • Zwielokrotnienie sekcji „treść artykułu”
  • Zwielokrotnienie sekcji „link/załącznik”, co pozwala na umieszczanie załączników w tekście
  1. Youtube Link- Sekcja pozwala na umieszczenie filmu z serwisu Youtube, pod treścią artykułu. W tym celu należy skopiować adres URL filmu i wkleić go w polu.
  2. Link/Załącznik- Sekcja służy do umieszczania plików do pobrania, które wcześniej należy zamieścić w repozytorium załączników. Po kliknięciu przycisku Wybierz system prezentuje załączniki możliwe do umieszczenia na stronie. Należy wybrać odpowiedni plik i ponownie kliknąć przycisk Wybierz. Uzupełnienie pola Tekst odnośnika powoduje wyświetlanie uzupełnionego tekstu przy ikonie pobierania pliku na stronie. W przypadku braku uzupełnienia tego pola system będzie prezentował oryginalną nazwę pliku wraz z jego rozszerzeniem. Kliknięcie przycisku plus z prawej strony czarnej belki sekcji powoduje utworzenie kolejnej sekcji, dzięki czemu możliwe jest dodanie kolejnego załącznika. Kliknięcie przycisku minus powoduje usunięcie danej sekcji razem z osadzonym załącznikiem.
  3. Formularz zapisu na wydarzenia- Sekcja pozwala na umieszczenie linku do stworzonej wcześniej ankiety/akredytacji na stronie webankieta.pl i osadzenie jej w danym artykule tak aby użytkownik podczas podglądu artykułu na stronie mógł ją wypełnić i przesłać.
  4. Podstawa prawna- Sekcja umożliwia prezentowanie informacji nt. aktu/dokumentu prawnego, do którego odnoszą się informacje zawarte w edytowanej stronie. Powyższa sekcja jest zgodna z zasadami pisowni prostego języka, która zakłada umieszczenie wszelkich odnośników do aktów prawnych na dole strony. Wyszukaj w ISAP umożliwia wybranie aktu prawnego z bazy ISAP, dzięki czemu system sam uzupełni wymagane pola. Można też uzupełnić pola ręcznie. Pole Tytuł aktu prawnego służy do uzupełnienia np. tytułu Rozporządzenia, Ustawy, Zarządzenia. Pole Treść jest opcjonalne i można w nim zawrzeć skróconą treść aktu prawnego. Pole Adres zewnętrzny służy do uzupełnienia adresu linkowanej strony. Pole Adres zewnętrzny – tekst służy do uzupełnienia tekstu, który będzie podlinkowany adresem wskazanym w polu Adres zewnętrzny i będzie podświetlony na niebiesko oraz zawarty w nawiasie, na końcu Tytułu aktu prawnego. Kliknięcie przycisku plus z prawej strony czarnej belki sekcji powoduje utworzenie kolejnej sekcji, dzięki czemu możliwe jest dodanie kolejnej podstawy prawnej. Kliknięcie przycisku minus powoduje usunięcie danej sekcji razem z osadzoną podstawą prawną.
  5. Galeria- Sekcja służy do umieszczania zdjęć na dole artykułu. Jedna sekcja pozwala na umieszczenie jednego zdjęcia. W tym celu należy kliknąć przycisk Wybierz, następnie wybrać dowolne zdjęcie i ponownie kliknąć przycisk Wybierz. Kliknięcie przycisku plus z prawej strony czarnej belki sekcji powoduje utworzenie kolejnej sekcji, dzięki czemu możliwe jest dodanie kolejnego zdjęcia do galerii. Kliknięcie przycisku minus powoduje usunięcie danej sekcji razem z osadzonym w niej zdjęciem.
  6. Checkboxy- W sekcji zawierającej checkboxy istnieje możliwość zaznaczenia:
  • Artykuł do slidera/ pod slider- pozwala na sortowanie artykułów wyświetlanych na stronie głównej jednostki, w zależności, jaki sposób sortowania jest wybrany w danej sekcji wyświetlanej na stronie głównej. Opcja przydatna zwłaszcza do wyboru aktualności, które mają się wyświetlać na stronie głównej.
  • Artykuł rekomendowany na gov.pl: Zaznaczenie tego checkbox’a powoduje powiadomienie redakcji głównej gov.pl o rekomendacji do umieszczenia danej aktualności na sliderze znajdującym się na stronie głównej gov.pl
  • Metryka: Zaznaczenie spowoduje wyświetlanie metryki dla danego artykułu.
  • Należy do BIP. Jest on widoczny jedynie dla osób posiadających rolę Wydawca BIP lub dowolną niestandardową rolę z dodatkowymi uprawnieniami BIP. Zaznaczenie checkboxa Należy do BIP powoduje specjalne oznaczenie strony, która stanie się częścią Biuletynu Informacji Publicznej i po zapisie nie będzie możliwości jej odznaczenia. Dodatkowo zaznaczenie tego checkboxa zaznacza checkbox metryka i wymusza uzupełnienie pola Wytwarzający/Odpowiadający danymi osoby, która jest odpowiedzialna merytorycznie za wprowadzaną treść. Brak uzupełnienia tego pola będzie skutkował brakiem możliwości zapisu strony.

Publikacja szablonu

1)    Po skończeniu edycji, kliknij przycisk Zapisz, a następnie potwierdź zapis przyciskiem Ok.
2)    Kliknij niebieski przycisk Zgłoś do publikacji.
3)    Jeśli masz uprawnienia do publikacji treści Zatwierdź publikację, jeśli nie, to pojawi Ci się okno wyboru wydawcy, któremu możesz przesłać prośbę o zatwierdzenie publikacji.