W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dzień Strażnika Leśnego i małe wielkie odkrycia – „Liski” na spotkaniu ze strażakami z PSP w Hajnówce

15.06.2026

Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania

Majowe słońce, zapach igliwia i wielki czerwony wóz bojowy – tak dzieci z grupy „Lisków” świętowały Dzień Strażnika Leśnego 29 maja. Wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce uczyły się, jak dbać o przyrodę i bezpiecznie spędzać czas na łonie natury.

Największą atrakcją leśnego spotkania był potężny wóz strażacki, którym przyjechali strażacy. Zaparkowany przy leśnej drodze pojazd od razu wzbudził zachwyt maluchów. Jako podopieczni Żubra Pompika – wielkiego miłośnika i znawcy przyrody – „Liski” doskonale wiedzą, jak ważna jest ochrona lasu. Miały niepowtarzalną okazję, aby z bliska obejrzeć specjalistyczny sprzęt wykorzystywany m.in. do gaszenia pożarów kniei. Strażacy zaprezentowali wyposażenie kabiny, działanie węży gaśniczych, a każdy odważny przedszkolak mógł się o tym przekonać samodzielnie.

Święto przypadające na 29 maja stało się doskonałym pretekstem do poważnej, ale dostosowanej do wieku dzieci rozmowy o bezpieczeństwie. Strażacy z PSP w Hajnówce, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców regionu i okolicznych kompleksów leśnych, wytłumaczyli maluchom, jak wielkim zagrożeniem dla przyrody jest ogień. Przedszkolaki dowiedziały się:

  • Dlaczego porzucone w lesie butelki i śmieci mogą wywołać pożar.
  • Gdzie i w jakich warunkach wolno bezpiecznie rozpalać ogniska.
  • Jak prawidłowo wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Ważnym punktem wydarzenia było wspólne, głośne czytanie w otoczeniu przyrody. W cieniu drzew „Liski” z uwagą wysłuchały fascynującej książki o pracy strażaków oraz zasadach zachowania ostrożności w lesie.

Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia, dzieci postanowiły podziękować strażakom za ich trudną pracę i poświęcony czas. „Liski” wręczyły mundurowym z Hajnówki Giga laurkę. Ten drobny, ale pełen serca gest wywołał ogromny uśmiech na twarzach ratowników. Dzięki temu spotkaniu przedszkolaki wróciły do przedszkola nie tylko z nową wiedzą, ale też z poczuciem, że stały się odpowiedzialnymi i dumnymi przyjaciółmi lasu.

Bardzo dziękujemy tacie Oksany za pomoc w organizacji spotkania.

Jolanta Wołkowycka i Justyna Karpiuk

Zdjęcia: Justyna Moszczyńska

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}