W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Otwarcie Pompikowego Labolatorium

16.03.2026

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem." Konfucjusz

Wspólne zdjęcie uczestników wydarzenia

Wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnego świata, szybko zmieniającej się rzeczywistości powołaliśmy do życia w naszym przedszkolu Pompikowe Laboratorium, w którym chcemy rozbudzać aktywność poznawczą i zainteresowania naukowe najmłodszych.  

Na uroczystość otwarcia tego wyjątkowego miejsca przybyli zaproszeni goście: Pan Burmistrz Miasta Hajnówka Ireneusz Kiendyś, Pani Wiceburmistrz Barbara Sadowska, Pani Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Jolanta Stefaniuk, Pani Dyrektor Przedszkola Dorota Durzyńska i Pani Wicedyrektor Bogusława Wołodkiewicz. Dyrektor przedszkola powitała przedstawicieli władz samorządowych, nauczycieli i dzieci, zwróciła szczególną uwagę na długi, ale przyjemny proces tworzenia nowej pracowni.

Dzieci uczą się przez działanie. W pracy z przedszkolakami ważne jest przede wszystkim umożliwienie im samodzielnego doświadczenia. Działania badawcze są kreatywne, dzięki czemu najmłodsi poszerzają swoją wiedzę, uruchomiają wyobraźnię, koncentrację uwagi, spostrzegawczość, wytrwałość, mogą pokonywać przeszkody i próbować różnych możliwości. Wykonywane eksperymenty zachęcają do myślenia, porównywania, opowiadania. Z wykonywanych doświadczeń dzieci czerpią wiele radości, jest to dla nich po prostu wspaniała zabawa.

 Głównymi celami jakie przyświecały nam w modernizacji sali i powstawaniu „Pompikowego Labolatorium” było podniesienie jakości pracy i rozszerzenie oferty edukacyjnej naszego przedszkola poprzez stosowanie zabaw twórczych z elementami  obserwowania i eksperymentowania jako uzupełnienie codziennej dydaktyki.  Wyodrębniliśmy pomieszczenie w przestrzeni budynku, w którym przedszkolaki pod opieką swoich nauczycieli i zapraszanych „badaczy - gości” będą poznawać, badać, doświadczać i działać w bezpiecznych warunkach. W tej samej sali znaleźliśmy również miejsce na pracownię metodą Marii Montessori, która od lat jest stosowana w naszym przedszkolu.

 Pan Burmistrz i Pani Wiceburmistrz dokonali symbolicznego przecięcia  wstęgi otwierając „Pompikowe labolatorium” oraz podarowali tablicę suchościeralną do nowej pracowni. Niespodzianką przygotowaną na tę okoliczność był eksperyment przeprowadzony przez naszych gości, którzy po założeniu odzieży ochronnej przystąpili do działania. Wykonali widowiskowe doświadczenie powstania „wulkanu” piany tlenowej. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały kolejne etapy prac i były pod wielkim wrażeniem efektu.

Mamy nadzieję, że ta innowacja przyczyni się do rozbudzania dziecięcej ciekawości i wyobraźni, rozwijania zainteresowań, kreatywności i aktywności poznawczej naszych przedszkolaków.

Tekst: Justyna Karpiuk, Elżbieta Wołkowycka

Montaż filmu: Monika Szwarc

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}