Zespół Szkół nr 4 w Bielsku Podlaskim podejmuje działania na rzecz szkoły, uczniów i mieszkańców powiatu
28.10.2022
Szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez Powiat Bielski, wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska lokalnego, angażują się w różnorodne działania i przystępują do udziału w projektach. Taką szkołą jest również Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim.
Od 1 września 2020 r. do 31 maja 2023 r. szkoła realizuje jako partner zadania w projekcie „Nowoczesne kształcenie zawodowe w Bielsku Podlaskim” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
Celem projektu jest podniesienie poziomu skuteczności kształcenia zawodowego, wyrównanie dysproporcji w nauce, wzmocnienie kompetencji kluczowych, umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy, wzrost wiedzy praktycznej i doświadczenia zawodowego w dostosowaniu do potrzeb lokalnych pracodawców uczniów, doskonalenie kompetencji zawodowych nauczycieli.
Do chwili obecnej szkoła podjęła realizację szeregu działań, a wśród nich:
- doposażenie pracowni zawodowych w sprzęt, pomoce dydaktyczne oraz narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnej (m.in. pracownia hotelarstwa, pracownia ekonomiczna, pracownia produkcji zwierzęcej, pracownia gastronomiczna),
- zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb uczniów,
- zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe,
- zajęcia rozwijające umiejętności uniwersalne (warsztaty pracy zespołowej, kreatywności i inicjatywności),
- warsztaty podnoszące kompetencje zawodowe uczniów (dania na różne okazje, planowanie żywienia i usług gastronomicznych),
- poradnictwo edukacyjno-zawodowe (grupowe i indywidualne),
- nabywanie dodatkowych uprawnień, kwalifikacji i kompetencji zawodowych (kursy zawodowe – np. kuchnia molekularna, barista, barman, kelner, carving, kadry i płace, podatkowa księga przychodów i rozchodów, umowy cywilnoprawne w praktyce, kombajnista),
- podnoszenie kwalifikacji i kompetencji dydaktycznych nauczycieli (szkolenia),
- realizacja staży zawodowych u pracodawców dla uczniów i nauczycieli,
- wyjazdy edukacyjno-zawodowe.
Część z ww. zadań jest nadal w trakcie realizacji.
W placówce utworzono również w bieżącym roku szkolnym oddział przygotowania wojskowego (OPW). Składa się on z 30 uczniów z klas pierwszych szkoły, którzy zdecydowali się dodatkowo przez 5 lat nauki w technikum odbywać przeszkolenie wojskowe. Szkoła podpisała porozumienie z patronacką jednostką wojskową, którą jest 18. Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku. Program obejmuje 230 godzin zajęć wojskowych, które prowadzić będą oficerowie wyżej wymienionej jednostki wojskowej. Na zakończenie szkolenia przewidziano 50-godzinny obóz szkoleniowy. Po ukończeniu nauki członkowie oddziału uzyskają tytuł kadeta ze wszystkimi przywilejami ucznia klasy wojskowej, m.in. dodatkowymi punktami przy aplikowaniu na uczelnie wojskowe. Uczniowie otrzymają umundurowanie, a także wyposażenie specjalistyczne z subwencji Ministerstwa Obrony Narodowej i budżetu Powiatu Bielskiego. Dzięki tej formacji, w OPW młodzi ludzie nabędą potrzebne umiejętności do obrony kraju.
Od kilku lat w szkole realizowany jest również program „Dzień przedsiębiorczości”. Wdrażane działania sprzyjają podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:
- odbycia w wybranym miejscu pracy jednodniowej wizyty weryfikującej plany edukacyjne,
- zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
- pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
- doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
- zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
Z programów mogą korzystać również uczniowie posiadający orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. We współpracy z Urzędem Miasta Bielsk Podlaski w szkole realizowany jest „Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020-2022”. W obecnym roku szkolnym z tej formy pomocy skorzystało 9 uczniów.
Od 24 listopada 2021 r. Zespół Szkół nr 4 uczestniczy w projekcie ,,Hektar wiedzy dla szkół”. Celem projektu jest wzrost kompetencji kluczowych w zakresie zdobywania wiedzy, poszerzania swoich poglądów oraz wymiany wzajemnych doświadczeń z dziedziny rolniczej. Program powstał po to, aby nowe pokolenie rolników potrafiło z pełną wiedzą i świadomością wejść w świat branży rolniczej. Uczniowie klas o kierunku rolniczym w pełni mogą korzystać z zasobów platformy, na której znajdują się materiały wideo z różnych dziecin sektora rolniczego. Treści znajdujące się na stronie hektarwiedzy.pl są wykorzystywane na lekcjach prowadzonych przez nauczycieli przedmiotów zawodowych. Uczestnictwo w projekcie przyczynia się do kształtowania w uczniach wielu pozytywnych cech. Do najważniejszych należy zaliczyć:
-
- opanowanie umiejętności praktycznych dotyczących planowania prowadzenia gospodarstw rolnych,
- doskonalenie zdolności planowania i organizowania pracy własnej,
- praca nad tym, aby właściwie tworzyć cele i zgodnie z nimi klasyfikować dostępne informacje,
- możliwość wymiany opinii i spostrzeżeń z członkami projektu.
Placówka współpracuje również z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach (UPH). W grudniu 2021 r., na mocy podpisanej umowy o współpracy pomiędzy szkołą a uczelnią powstały klasy akademickie o profilu technik rolnik. W ramach współpracy uczniowie klasy III TZ uczestniczyli i nadal będą uczestniczyć w zajęciach akademickich zorganizowanych przez wykładowców uniwersytetu oraz w projektach realizowanych przez wydział nauk o zwierzętach. Dotychczas uczestnicy projektu skorzystali z takich wykładów jak ,,Ekonomika gospodarstw rolnych” czy ,,Bilansowanie dawek pokarmowych”. Wzięli również udział w dniach otwartych uczelni. W kwietniu 2022 r. gościli w murach szkoły przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, którzy uczestniczyli w spotkaniu informacyjnym mającym na celu zaprezentowanie oferty uczelni uczniom klas IV i III kształcących się w zawodzie technik rolnik.
27 września br. w Instytucie Rolnictwa i Ogrodnictwa na Wydziale Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach UPH w Siedlcach odbyło się seminarium związane z wystawą pt. ,,Dawne gatunki i odmiany zbóż", która przywieziona została z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością rektor UPH prof. dr hab. Mirosław Minkina oraz prof. dr hab. Barbara Biesiada-Drzazga, prorektor ds. studiów UPH. W seminarium wzięli udział uczniowie IV klasy technikum rolniczego szkoły.
W okresie od lutego 2021 r. do października 2023 r. szkoła uczestniczy w projekcie „Podlaski kompas pracy” realizowanym przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr we współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku oraz Podlaskim Kuratorem Oświaty. Celem działań o charakterze regionalnym jest wzmocnienie szkół zawodowych w działaniach doradztwa edukacyjno-zawodowego poprzez Podlaską Sieć Doradztwa Zawodowego zapewniającą jednolity system doradztwa dla uczniów szkół zawodowych opartego na rzetelnej informacji edukacyjno-zawodowej. W ramach działań sieci oferowane jest wsparcie szkół zawodowych poprzez:
- organizację targów edukacyjno-zawodowych, konkursów promujących branże i szkolnictwo branżowe,
- opracowanie programu zewnętrznego wsparcia szkoły w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego i kompetencji kluczowych zgodnie z aktualnymi wytycznymi MEN,
- wyposażenie materialne i merytoryczne szkolnych ośrodków kariery oraz wspólne budowanie systemu informacji edukacyjnej województwa w interaktywnej mapie szkół i placówek edukacyjnych,
- wsparcie nauczycieli poprzez podnoszenie kompetencji doradców i pedagogów.
Szkoła stara się aktywnie korzystać z wszystkich proponowanych form wsparcia. Młodzież uczestniczy w organizowanych wyjściach na targi, a udostępnione materiały wykorzystywane są w codziennej edukacji.
W szkole systematycznie prowadzone są działania wolontariackie. Zarówno młodzież, jak i pracownicy włączają się w akcje ogólnopolskie, np. Góra Grosza, Zbiórki żywności, akcje wolontariackie organizowane w środowisku lokalnym, a także inicjują akcje wspierające uczniów i ich rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, dotknięte zdarzeniami losowymi (np. choroba, pożar itp.) oraz inne osoby wymagające wsparcia. Akcje przeprowadzane w szkole mają różnorodne formy, organizowane są np.: loterie fantowe, kiermasze, zbiórki pieniężne, rzeczowe. Szkoła współpracuje również m.in. z Dziennym Domem Pomocy w Hajnówce, Forum Szkolnych Koordynatorów Wolontariatu - Subregion Bielski.
Uczniowie skorzystać mogą również z bogatej oferty programów profilaktyki zdrowotnej. Nauczyciele w ramach godzin wychowawczych realizują program rekomendowany z zakresu profilaktyki uniwersalnej ARS, czyli jak dbać o miłość? Celem głównym programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.
Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka realizowany jest z kolei przez nauczyciela biologii i wychowawców na zajęciach wychowawczych z klasą w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Celem programu jest poprawa świadomości młodzieży w zakresie wpływu postaw prozdrowotnych na choroby nowotworowe, zdobycie wiedzy na temat zasad profilaktyki czerniaka, umiejętności samobadania skóry. Młodzież, dzięki zdobytej w programie wiedzy jest ambasadorem działań profilaktycznych w swoim środowisku.
W ramach godzin wychowawczych planowana jest również realizacja dwóch programów edukacyjno-profilaktycznych „Podstępne WZW” i „Znamię! Znam je?” Natomiast w ramach współpracy z Urzędem Miasta Bielsk Podlaski realizowane będą kolejne programy profilaktyczne dla uczniów. Aktualnie prowadzone są konsultacje w sprawie ich wyboru.
Szkoła włącza się także we współpracę z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej.
Przykładem jest aktywny udział uczniów w odsłonięciu Alei Gwiazd historii Bielska Podlaskiego. Nawiązano również współpracę z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Efektem tego tyło sprowadzenie w poprzednim roku szkolnym kilku historycznych wystaw tematycznych. Intencją szkoły jest dalsza kontynuacja współpracy, uczestnictwo w konkursach i zapraszanie historyków IPN na prelekcje.
Szkoła współdziała również z lokalnymi przedsiębiorstwami i pracodawcami. W wyniku nawiązanej współpracy młodzież ma możliwość udziału w różnego rodzaju wycieczkach związanych z nauką zawodu (np. do hoteli), warsztatach u pracodawców (np. w Ziołowym Zakątku w Korycinie, w Dobromilu) i spotkaniach z pracodawcami (np. PRONAR).
opr. ZS 4, js
Źródło: Zespół Szkół nr 4 w Bielsku Podlaskim