Święto Wojska Polskiego i rocznica bitwy warszawskiej
16.08.2021
Piętnastego sierpnia to data szczególna w historii Polski. Sto jeden lat temu na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa określana mianem osiemnastej bitwy decydującej o losach świata.
Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się już w listopadzie 1918 r., a więc zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a jej celem dla Lenina było pokonanie Polski i udzielenie pomocy zrewolucjonizowanym Niemcom i Austrii. Kulminacja działań nastąpiła w maju 1920 r., kiedy wojska polskie zajęły Kijów, spotykając się z wielką kontrofensywą bolszewicką na Białorusi kierowaną przez marszałka Michaiła Tuchaczewskiego. Doprowadziła ona do dramatycznego odwrotu wojsk polskich niemal do samej Warszawy. Tu jednak obrona polska nagle okrzepła, powstrzymując napór Rosjan, natomiast znad Wieprza ruszyła kontrofensywa doprowadzająca do załamania frontu bolszewickiego. Ich klęskę przypieczętowała bitwa niemeńska, stoczona 20-26 września 1920 r.
Na pamiątkę tych zdarzeń w 1992 r. Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego. Jednocześnie w tym dniu w kościele katolickim obchodzone jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Uroczystości powiatowe upamiętniające 101. rocznicę bitwy warszawskiej rozpoczęły się w Bielsku Podlaskim nabożeństwem w intencji Ojczyzny w cerkwi św. Archanioła Michała, odprawionym przez proboszczów bielskich parafii: dziekana bielskiego ks. mitrata Leoncjusza Tofiluka, ks. Jarosława Dmitruka oraz ks. Andrzeja Mińko.
– Co roku w tym dniu modlitewnie spotykamy się w tej świątyni prawosławnej w modlitwie za naszą Ojczyznę, za pokój u nas i na całym świecie – mówił w wygłoszonym kazaniu ks. dziekan Tofiluk. – Nigdy nie było tak, ażeby ciągle panował spokój i wspólne zrozumienie. Zawsze znajdzie się ktoś, kto naruszy pokój, wprowadzi zazdrość i nienawiść. A tymczasem tylko Bóg jest miłością.
Wydarzenia sprzed 101 lat znalazły swoje miejsce zarówno w okolicznościowym wystąpieniu komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku Podlaskim ppłk. Mirosława Dąbrowskiego, jak też w homilii ks. kanonika dr. Dariusza Kujawy, wygłoszonych w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Ks. Kujawa najwięcej miejsca w homilii poświęcił sakralnemu wydarzeniu, jakim było wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, jednocześnie wskazując jednak na jej rolę i wpływ na losy Polski, a zwłaszcza na historyczne wydarzenia z sierpnia 1920 r.
Po mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Katyńsko-Smoleński, gdzie złożono wieńce i wiązanki oddając hołd żołnierzom Wojska Polskiego poległym w obronie Ojczyzny. W uroczystym pochodzie przeszli na cmentarz wojenny, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Pamięci Narodowej. Przedstawiciele powiatu w osobach starosty Sławomira Jerzego Snarskiego, wicestarosty Piotra Bożko oraz przewodniczącego rady powiatu Andrzeja Leszczyńskiego wspólnie z komendantami Wojskowej Komendy Uzupełnień, Komendy Powiatowej Policji oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej złożyli wiązanki na mogile żołnierzy IV Uderzeniowego Batalionu Kadrowego AK poległych w bitwie pod Pawłami w czerwcu 1943 roku.
W uroczystościach, obok władz powiatu i licznie przybyłych mieszkańców powiatu i Bielska Podlaskiego, wzięli udział m.in. burmistrz miasta Bielsk Podlaski wraz z przewodniczącym rady miasta, wójt gminy Bielsk Podlaski i reprezentantka wójta gminy Brańsk, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pełniący warty honorowe w miejscach pamięci narodowej, poczet sztandarowy Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele nadleśnictwa Bielsk Podlaski harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, przedstawiciele instytucji i przedsiębiorstw. Oprawę wokalną mszy św. zapewnił Chór Polskiej Pieśni Narodowej, natomiast wieńce i wiązanki pod pomnikami składano przy dźwiękach werbli młodzieżowej orkiestry dętej. We mszy św. uczestniczył także ks. kanonik ppor. Wojska Polskiego Marian Wyszkowski oraz goście z Włoch: wikariusz generalny diecezji w Arezzo ks. prałat Federico Vantini, rektor wyższego seminarium duchownego w Arezzo ks. kanonik Andrzej Zalewski oraz grupa kleryków.
pd, fot. pd, wch