W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Spotkanie starosty bielskiego z dyrektorami szkół ponadpodstawowych

02.09.2024

30 sierpnia br. starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski spotkał się z dyrektorami szkół i placówek oświaty, których organem prowadzącym jest Powiat Bielski. Miejscem narady było II Liceum Ogólnokształcącym z Białoruskim Językiem Nauczania im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. Głównym tematem spotkania było przygotowanie powiatowych jednostek oświatowych do rozpoczynającego się roku szkolnego 2024/2025. Staroście towarzyszyli: wicestarosta Piotr Bożko, członek zarządu powiatu Maciej Bobel oraz naczelnik wydziału oświaty, kultury i ochrony zdrowia Anatol Grzegorz Tymiński.

Narada starosty bielskiego Sławomira Jerzego Snarskiego z dyrektorami szkół prowadzonych przez Powiat Bielski

Podczas narady starosta bielski podziękował przechodzącemu na emeryturę Andrzejowi Stepaniukowi, wieloletniemu dyrektorowi II LO z BJN w Bielsku Podlaskim, za współpracę, wspomaganie oświaty Powiatu Bielskiego swoim zaangażowaniem, wiedzą i doświadczeniem oraz życzył mu sukcesów i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Następnie powitał w gronie dyrektorów Joannę Jakimiuk, nowo wybraną dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z BJN w Bielsku Podlaskim, która otrzymała akt powierzenia stanowiska dyrektora na pięcioletnią kadencję od dnia 1 września 2024 roku.

Kolejnym punktem było, poprzedzone złożeniem ślubowania, wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego 5 nauczycielom:

  • Natalii Koczuk – nauczycielowi II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim,
  • Wioletcie Marii Korolczuk – nauczycielowi Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej,
  • Ewie Chmur – nauczycielowi Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim,
  • ks. Piotrowi Trochimczukowi – nauczycielowi I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim,
  • ks. Patrykowi Nagórnemu – nauczycielowi Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka
    J.K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim.

Starosta wręczył również nagrody jubileuszowe dyrektorom szkół: Marzenie Pogorzelskiej-Ciołek, Katarzynie Małgorzacie Pacewicz oraz Romualdowi Margańskiemu.

Następnie przedstawił zamierzenia inwestycyjne w placówkach oświatowych na najbliższy okres. Planowana jest m.in. adaptacja starej sali gimnastycznej na aulę w II LO z BJN czy remont dachu w I LO im. T. Kościuszki. Poprosił też dyrektorów, aby na bieżąco zgłaszali potrzeby remontowe w kierowanych przez siebie jednostkach, a zarząd powiatu w miarę możliwości będzie starał się wspierać te potrzeby.

Naczelnik wydziału oświaty, kultury i ochrony zdrowia Anatol Grzegorz Tymiński omówił wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Absolwenci liceów osiągnęli dobre rezultaty egzaminu dojrzałości, przekraczające zarówno średnią krajową, jak i wojewódzką. W bielskich liceach i technikach do egzaminów maturalnych przystąpiło łącznie 211 abiturientów.

Do egzaminu maturalnego w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki przystąpiło 75 zdających. Przy średniej wojewódzkiej wynoszącej 87,2% i krajowej 88,6% uzyskali oni wynik na poziomie 96% (w roku ubiegłym – 94,7%). Natomiast maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego z BJN im. B. Taraszkiewicza (45 zdających) uzyskali średnią 95,6 (w roku 2023 – 90,8%). Słabiej poszło maturzystom z bielskich techników. W technikum nr 1 przy Zespole Szkół nr 1 im. Marszałka J.K. Piłsudskiego zdawalność matur wyniosła 57,7%. Natomiast w technikum nr 4 przy Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej średnia wyniosła 47,7%.

Kolejnym poruszonym podczas narady tematem była rekrutacja do klas I na nadchodzący rok szkolny, która przedstawia się następująco:

I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim:

  • jeden oddział – klasa dwuprofilowa – łącznie 31 uczniów:

20 uczniów, którzy będą się uczyć w zakresie rozszerzonym matematyki, geografii
i j. angielskiego oraz 11 uczniów, którzy w zakresie rozszerzonym będą uczyć się biologii i chemii.

 

II Liceum Ogólnokształcące z BJN im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim:

dwa oddziały, łącznie 40 uczniów, w tym:

  • jeden oddział – 21 uczniów, którzy będą się uczyć w zakresie rozszerzonym biologii, matematyki i j. angielskiego
  • jeden oddział - 19 uczniów, którzy w zakresie rozszerzonym będą mieli j. polski,  j. angielski i historię.

 

Zespół Szkół nr 1 im. Marszałka J.K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim:

3 oddziały, w tym jeden oddział dwuzawodowy, łącznie 81 uczniów:

Technikum nr 1, łącznie 23 uczniów:

  • jeden oddział – zawód: technik robót wykończeniowych w budownictwie

Branżowa Szkoła I Stopnia, dwa oddziały,  łącznie 58 uczniów, w tym:

  • jeden oddział – 34 uczniów, którzy będą się kształcić w zawodzie: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie,
  • jeden oddział dwuzawodowy – 15 uczniów uczących się w zawodzie: mechanik pojazdów samochodowych oraz 9 uczniów jako klasa wielozawodowa, razem 24 uczniów.

 

Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim:

dwa oddziały, w tym jeden oddział dwuzawodowy, łącznie 59 uczniów:

  • jeden oddział - zawód: technik hotelarstwa23 uczniów, 
  • jeden oddział dwuzawodowy – 20 uczniów w zawodzie technik informatyk oraz
    16 uczniów w zawodzie technik logistyk, łącznie 36 uczniów.

 

Zespół Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim

  • Szkoła Podstawowa – 1 uczeń,
  • Szkoła Przysposabiająca do pracy – 14 uczniów.

W roku szkolnym 2024/2025 do naszych szkół będzie uczęszczało 1532 uczniów:

  • I LO im. T. Kościuszki – 341,
  • II LO Z BJN – 262,
  • ZS nr 1 im. Marszałka J. K. Piłsudskiego – 374,
  • ZS nr 4 im. Ziemi Podlaskiej  - 464,
  • ZSS – 91.

Omówiono również kwestę sporządzania aneksów do arkuszy organizacji  pracy szkół oraz liczbę uczniów urodzonych w naszym powiecie w poszczególnych latach, którzy w przyszłości będą uczniami naszych szkół. Kolejną ważną kwestią był temat wprowadzenia w szkołach i poradni psychologiczno-pedagogicznej standardów ochrony małoletnich, obowiązek taki bowiem nałożyła tzw. „ustawa Kamilka”.

Nowością w tym roku szkolnym będą e-legitymacje i mLegitymacje wydawane uczniom klas I. mLegitymacja będzie jak mDowód – czyli wirtualnym dokumentem, wydanym na podstawie i na czas ważności dokumentu fizycznego.

 

mch

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}