W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Projekt "KOMPETENCJE CYFROWE – niezbędnik w życiu społecznym i zawodowym”

25.09.2024

Od kwietnia 2024r. Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku Podlaskim realizuje autorski projekt pilotażowy pt.: "KOMPETENCJE CYFROWE – niezbędnik w życiu społecznym i zawodowym” opracowany w ramach działań poradnictwa zawodowego.

Cyfryzacja w kulturze - spotkanie w Bielskim Domu Kultury

DKObecnie kompetencje cyfrowe, obok czytania, pisania, umiejętności matematycznych i językowych, stanowią zespół fundamentalnych umiejętności współczesnego człowieka. Kompetencje cyfrowe to wiedza, umiejętności i postawy pozwalające w sposób efektywny, bezpieczny, kreatywny i etyczny wykonywać zadania, rozwiązywać problemy, zarządzać informacją, współpracować, tworzyć i dzielić się treściami aby sprawnie odnajdywać się w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Głównym celem  projektu jest rozwój kompetencji cyfrowych jego uczestników, obejmujących dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych oraz młode osoby bezrobotne do 35 r.ż. , i  ich lepsze przygotowanie do zmieniającego się rynku pracy poprzez wsparcie edukacyjne i praktyczne.

W projekcie zaproponowano różnorodne działania, dostosowane do  potrzeb, wieku i poziomu zaawansowania uczestników, co zwiększyło efektywność przekazywanych treści i naukę umiejętności. Do grupy przedszkolnej 6-latków (29 dzieci) skierowano zajęcia  pt.: „Cyfrowe zawody” a do młodzieży szkolnej z dwóch szkół podstawowych i podopiecznych PCPR (110 uczniów)zajęcia pt.: „Gotowi na cyfrową przyszłość”.

Osobom młodym zarejestrowanym w PUP zaproponowano udział w spotkaniach informacyjnych i warsztatach grupowych dotyczących m.in.: „Kompetencji cyfrowych w projektowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej” z udziałem przedstawicieli ZUS i specjalistki ds. marketingu internetowego, „Tendencji cyfrowych w edukacji – edukacja zdalna”, „ Cyberbezpieczeństwa, czyli jak uchronić się przed niebezpiecznymi atakami w sieci” z udziałem przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji, czy też w poradzie grupowej dot. „Rekrutacji online i korzystania z sieci EURES”.

Interesujące dla uczestników okazały się dwie wizyty studyjne: w firmie IKEA Industry Poland Sp. z o.o. Oddział w Orli wykorzystującej technologie cyfrowe,  oraz w Bielskim Domu Kultury – spotkanie pod nazwą „Cyfryzacja w kulturze”.

Kolejnym działaniem w projekcie było 30–godzinne praktyczne  szkolenie komputerowe z udziałem 7 uczestników, przygotowujące  do wykorzystania narzędzi cyfrowych w celach zawodowych i osobistych, prezentujące m.in. takie zagadnienia jak: aktywność obywatelska (e-administracja, profil zaufany), praca w chmurze, poszukiwanie pracy w sieci z zastosowaniem sztucznej inteligencji (Canva, chatGPT).

Realizacja dziewięciu działań programowych projektu była możliwa dzięki współpracy Powiatowego Urzędu Pracy z 12 partnerami  - instytucjami  edukacyjnymi, firmami, urzędami i ekspertami.

Działania projektu, a co za tym idzie, udzielone wsparcie skierowane do osób młodych, odpowiada potrzebom lokalnego rynku pracy, a także wpisuje się w „Strategię rozwoju województwa podlaskiego 20230” wg której „perspektywiczne podlaskie oznacza region ludzi uczących się, ciągle dostosowujących swoje kompetencje do dynamicznych zmian otoczenia, uczestniczących w globalnych trendach rozwojowych”.

Realizację projektu zaplanowano do końca września 2024r.    

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}