W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości

11.11.2024

Mieszkańcy powiatu bielskiego uczcili 106. rocznicę odzyskania wolności po 123 latach zaborów. Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w Bielsku Podlaskim, gromadząc setki świętujących bielszczan i gości. Twórcom naszej wolności oddano hołd składając wieńce i wiązanki pod tablicą na ścianie klasztoru pokarmelickiego poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz pod pomnikiem Niepodległości Polski. Uczczono również pamięć podlaskich policjantów, poległych i zmarłych na służbie w latach międzywojennych. Pod poświęconą im tablicą położono wiązanki. - Od wielu lat spotykamy się w tym miejscu, by wyrazić wdzięczność tym, którzy walczyli o wolną Polskę, by czcić ich pamięć przypominał okoliczności kolejnej rocznicy starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski wygłaszając przemówienie podczas uroczystości przy pomniku.

Narodowego Święta Niepodległości - wieniec pod pomnikiem Niepodległości Polski składają przedstawiciele władz Powiatu Bielskiego

O niczym niezakłóconą przyszłość naszej Ojczyzny modlono się w bielskich świątyniach. Wierni gromadzili się na nabożeństwach w cerkwi Św. Archanioła Michała i kościele Matki Bożej z Góry Karmel. W tym ostatnim mszy św. przewodził dziekan bielski ks. prałat prof. Tadeusz Syczewski, natomiast homilię wygłosił proboszcz ks. kan. Zbigniew Domirski.

– Czcij ojca swego i matkę swoją, mówi czwarte przykazanie boskie – zwracał się do uczestników mszy św. ksiądz Domirski. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II, wypowiedzianych podczas jednej z pielgrzymek do Polski, że „przecież Polska to moja matka”, wyjaśniał je w następujący sposób – Masz czcić i szanować Ojczyznę jak swoją matkę. Bo przecież za tą Ojczyzną, taką jaką dzisiaj ją mamy - wolną i suwerenną, stoją losy naszych ojców i matek, wielu, wielu pokoleń. Oddając więc cześć i szacunek naszej Ojczyźnie, oddajemy tę cześć i szacunek naszym rodzicom, dziadkom i pradziadkom, naszym przodkom. Stąd ma to uzasadnienie, by to przykazanie stosować właśnie do Ojczyzny.

Po zakończonych modlitwach główną ulicą Bielska Podlaskiego przy marszowej muzyce młodzieżowej orkiestry dętej przeszedł barwny pochód. Jego uczestnicy przemaszerowali w ślad za pocztami konnymi „Grupy ReKoństrukcyjnej” przy Konnym Zakątku w Hryniewiczach Dużych i Stowarzyszenia Reditus. Jeźdźcy ubrani byli w mundury z epoki przypominające, iż podobnie odziani szwoleżerowie przywrócili niepodległość powiatowi bielskiemu w lutym 1919 r.

Zasadnicza część uroczystości odbyła się na skwerze Izabeli Branickiej przy pomniku Niepodległości Polski. Zgromadzili się tu przedstawiciele duchowieństwa, samorządów wszystkich szczebli, służb mundurowych, zakładów pracy i instytucji, organizacji pozarządowych, poczty sztandarowe, zuchy i harcerze oraz licznie przybyli mieszkańcy powiatu. Do zgromadzonych przemówili starosta Sławomir Jerzy Snarski oraz poseł na Sejm RP Dariusz Piontkowski.

Niepodległość nie zaczyna się ani tu, ani teraz – zwracał się do zgromadzonych uczestników uroczystości starosta Snarski. – To jest proces ciągły. My dzisiaj możemy upamiętnić tylko niektóre postacie z wydarzeń historycznych, ponieważ niepodległość jest drogą, nieustannie kontynuowaną przez społeczności i narody. Kiedy dzisiaj świętujemy 106. rocznicę odzyskania niepodległości, to zapewne w pierwszym momencie myślimy o Józefie Piłsudskim, który jako wódz naczelny znacząco przyczynił się do jej odzyskania w 1918 roku. Który też jak najszybciej powołał do istnienia samorządy, aby mogły funkcjonować lokalne wspólnoty, aby Państwo Polskie mogło odtwarzać się po 123 latach zniewolenia i niebytu na mapach Europy. Wielki wysiłek, który został zrealizowany przez wiele osób, my dzisiaj podziwiamy i doceniamy.

Mamy też lokalnych bohaterów – kontynuował wystąpienie starosta Snarski. – Kiedy dzisiaj składaliśmy wieńce pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego, mogliśmy je złożyć również przed podlaskimi policjantami, którzy polegli tutaj w obronie Ojczyzny, m.in. starszemu posterunkowemu komendantowi Stanisławowi Karbowskiemu, Adamowi Borzymowi, Michałowi Klimaszewskiemu i wielu innym. Cieszę się, że mogliśmy ich upamiętnić, bo oni też zasługują na tą pamięć jako nasi bohaterowie, którzy walczyli odzyskanie niepodległości. I takich bohaterów jest wielu, imiennych i bezimiennych. My jako Naród Polski musimy iść za przesłaniem tych, którzy walczyli w różnych momentach historii o język polski i o Ojczyznę, żeby dać szansę kolejnym pokoleniom.

W pokazie artystycznym wspaniale zaprezentowała się zgromadzonym młodzież Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim oraz zespół pieśni i tańca Podlaskie Kukułki. Tańce narodowe, deklamacje poezji i pieśni wojskowe znakomicie podkreśliły nastrój listopadowego święta, przypominając także historię utraty wolności i okoliczności jej odzyskania. Młodzi artyści i kierujący nimi nauczyciele w pełni zasłużyli na uznanie i brawa publiczności.

Podniosłym elementem uroczystości było złożenie wieńców pod pomnikiem, w hołdzie i pamięci twórców niepodległości naszej Ojczyzny. Delegacjom towarzyszyły werble młodzieżowej orkiestry dętej. Hołd twórcom i obrońcom niepodległości Polski oddali w ten sposób również przedstawiciele władz Powiatu Bielskiego: starosta Sławomir Jerzy Snarski, przewodniczący rady powiatu Andrzej Leszczyński, wicestarosta Piotr Bożko, członek zarządu powiatu Maciej Bobel oraz sekretarz powiatu Marek Martyniuk.

Po południu świętujący bielszczanie wzięli udział w uroczystej akademii w Bielskim Domu Kultury. Wysłuchali prelekcji historycznej i obejrzeli sfilmowane widowisko wystawione 6 maja 2022 r. na deskach opery podlaskiej w Białymstoku. Tytuł tego widowiska to „Początki Podlaskiej Policji, czyli rzecz o Ojczyzny ratowaniu”. Następnie zaprezentowały się przedszkolaki – laureaci konkursu piosenki patriotycznej „Moja mała i duża Ojczyzna”. Zaśpiewali również podopieczni i opiekunowie Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej. Wspólnie z członkami studia piosenki Fart śpiewano pieśni patriotyczne. A wszystko to okraszone zostało tańcami i śpiewem zespołu pieśni i tańca Podlaskie Gżegżółki.

Organizatorem powiatowych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości był Starosta Bielski oraz Powiatowy Zespół ds. Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Patriotycznych.

Zdjęcia (40)

{"register":{"columns":[]}}