Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej
16.10.2024
Życzenia od starosty bielskiego, nagrodzeni nauczyciele, pięknie prezentująca się młodzież – 15 października br. obchodzono powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości odbywającej się w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim wzięli udział przedstawiciele władz powiatu, duchowni, kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu, komendanci powiatowi Policji i Straży Pożarnej, leśnicy, a nade wszystko dyrektorzy szkół, nauczyciele i młodzież szkolna.
Zgromadzonych uczestników uroczystości powitała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Marzena Pogorzelska-Ciołek. Wśród licznych gości wymieniła m.in. przedstawicieli władz Powiatu Bielskiego: starostę Sławomira Jerzego Snarskiego, przewodniczącego rady powiatu Andrzeja Leszczyńskiego, wicestarostę Piotra Bożko, członka zarządu powiatu Macieja Bobla, sekretarza powiatu Marka Martyniuka, skarbnika powiatu Ninę Tymińską. Powitanie poprzedziło uroczyste wprowadzenie sztandaru szkoły oraz odśpiewanie hymnu narodowego pod prowadzącym głosem jednej z uczennic I LO.
Do uczestników wydarzenia, a przede wszystkim do nauczycieli i młodzieży szkolnej, przemówienie wygłosił starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski. – Dzień Edukacji Narodowej to dzień, w którym odnosimy się do naszych osiągnięć, do tego co czynimy w tej edukacji, jakie stwarzamy warunki. Jest to też czas podziękowań dla całego środowiska edukacyjnego – nauczycieli, ale też pracowników oświaty, rodziców i oczywiście młodzieży, do których ta edukacja jest adresowana – mówił starosta.
Dużo miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił starosta Snarski wartościom, jakie powinna przekazywać szkoła młodemu pokoleniu. – Nie da się zbudować dobrych podstaw do rozwoju młodzieży, jeżeli nie oprzemy edukacji o wiedzę, fakty i wartości. Edukacja to przede wszystkim wychowanie młodego pokolenia. Wychowanie to poczucie godności, szacunku do drugiego człowieka, dobre relacje, a na pewno ważna jest również wiedza merytoryczna. Aby to się spełniło, muszą być dobre kadry, zmobilizowane do działania na rzecz młodego pokolenia. Musi też być zrozumienie dla tej pracy dydaktycznej, którą nauczyciele realizują. Jako starosta bielski jestem przekonany, że mamy dobre szkoły i dobrych nauczycieli.
W dalszej części wystąpienia starosta dziękował nauczycielom za ich pracę i osiągnięcia zawodowe. – Kiedy popatrzymy na naszą bielską oświatę to chcę powiedzieć, że mamy satysfakcję, że jest to dobry poziom. Dobry poziom zdawalności matur, egzaminów zawodowych. Widzę zaangażowanie dyrektorów, nauczycieli, to jest bardzo pozytywne. I za to wszystkim nauczycielom, dyrektorom i pracownikom pragnę bardzo serdecznie podziękować.
Starosta zwrócił również uwagę na inne instytucje i osoby, które realizują zadania edukacyjne w innych wymiarach. Wymienił tu służby mundurowe i leśne, duchowieństwo oraz organizacje pozarządowe. Na koniec wystąpienia życzenia skierował do młodzieży, aby stawiała sobie wysoko cele do osiągnięcia, poświęciła kilka lat na dobrą edukację, by w przyszłości zapewnić sobie dobre warunki do życia.
Po staroście głos zabrali inni uczestnicy uroczystości. Do zgromadzonych przemawiali księża dziekani bielscy Tadeusz Syczewski i Leoncjusz Tofiluk oraz przewodniczący rady powiatu Andrzej Leszczyński.
Przyszedł też czas na nagrodzenie nauczycieli i pracowników oświaty, wyróżniających się w swojej pracy dydaktycznej i administracyjnej. Starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski przyznał nagrody, i w towarzystwie wicestarosty Piotra Bożko oraz naczelnika wydziału oświaty, kultury i ochrony zdrowia Anatola Grzegorza Tymińskiego wręczył je niżej wymienionym osobom:
- Marzenie Pogorzelskiej-Ciołek – dyrektorowi I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki,
- Romualdowi Margańskiemu – dyrektorowi Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka J.K. Piłsudskiego,
- Katarzynie Małgorzacie Pacewicz – dyrektorowi Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II,
- Bożenie Hryniewickiej – dyrektorowi Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,
- Marcie Gołębiewskiej-Szczykowskiej – wicedyrektorowi Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka J.K. Piłsudskiego,
- Włodzimierzowi Wawulskiemu – nauczycielowi II Liceum Ogólnokształcącego z BJN im. B. Taraszkiewicza,
- Sławomirowi Niedźwieckiemu – nauczycielowi II Liceum Ogólnokształcącego z BJN im. B. Taraszkiewicza,
- Beacie Misztal – nauczycielowi Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka J.K. Piłsudskiego,
- Agnieszce Sawickiej – nauczycielowi I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki,
- Joannie Januszewskiej – nauczycielowi I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki,
- Marcie Czerniawskiej – wicedyrektorowi Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej,
- Krystynie Tatarczuk – nauczycielowi Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej, kierownikowi szkolenia praktycznego,
- Ewie Osipiuk – nauczycielowi Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II,
- Małgorzacie Lewczuk – nauczycielowi Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II,
- Marcie Łukaszewicz – nauczycielowi Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II,
- Barbarze Żurek – nauczycielowi Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej,
- Jerzemu Zinkiewiczowi – nauczycielowi Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej,
- Grażynie Kozłowskiej – pracownikowi Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej,
- Markowi Kostulskiemu – pracownikowi Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka J.K. Piłsudskiego,
- Marcie Tomaszuk – pracownikowi I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki
- Jolancie Wasilewskiej – pracownikowi I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki
- Witoldowi Iwaniukowi – pracownikowi II Liceum Ogólnokształcącego z BJN im. B. Taraszkiewicza.
Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki Marzena Pogorzelska-Ciołek przyznała i wręczyła własne nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły:
- Ewie Trzeszczkowskiej – wicedyrektorowi,
- ks. Adamowi Pawłowi Banaszkowi,
- Beacie Górskiej,
- Elżbiecie Jakubowskiej,
- Jolancie Jancewicz,
- Dariuszowi Laszewiczowi,
- Monice Marii Lewandowskiej,
- Edycie Majewskiej-Pawlik,
- Annie Nawarenko,
- Agnieszce Toczko,
- Teresie Jankowskiej,
- Małgorzacie Warchapowicz,
- Dariuszowi Matwiejukowi.
Po wręczeniu nagród i wyróżnień odprowadzono sztandar szkoły, a miejsce przed publicznością zajęła młodzież szkolna. W zaprezentowanym programie artystycznym przeplatano sceny z życia studentów, wspominających swoich nauczycieli ze szkoły średniej, z wykonywanymi przez solistów, chór i akompaniujący im zespół utworami muzycznymi. Usłyszeć można było m.in. muzykę do filmów „Lalka” i „Polskie drogi” oraz utwory wokalne „Dni, których nie znamy” i „Szukaj mnie”. Występ zespołu zakończył uroczystość powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej.