100-lecie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – uroczystości na Świętej Górze Grabarce z udziałem wicestarosty Piotra Bożko
20.08.2024
19 sierpnia br. na Świętej Górze Grabarce odbyły się uroczystości obchodów święta Przemienienia Pańskiego, połączone z jubileuszem 100-lecia Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W ceremonii uczestniczył wicestarosta bielski Piotr Bożko.
W świątecznych uroczystościach udział wzięły tysiące pielgrzymów przybywających nie tylko z naszego regionu, ale też z całej Polski. Obecni byli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, oprócz wicestarosty bielskiego Piotra Bożko byli to m.in. minister w kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym i prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Celebracja święta rozpoczęła się powitaniem uczestników uroczystości. Kolejnym jej rozdziałem było uroczyste nabożeństwo dziękczynno-wotywne w intencji polskiej cerkwi prawosławnej, wraz z procesją. Odprawili je kapłani pod przewodnictwem prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski Jego Eminencji Sawy.
Święta Góra Grabarka to miejsce zwane czasem prawosławną Jasną Górą,. Jej znana historia rozpoczyna się w roku 1710 i związana była z cudem objawienia, podczas którego pewnemu starcowi obiecany został ratunek przed epidemią cholery. Za jego wezwaniem na pobliskie wzgórze udali się pielgrzymi, niosąc ze sobą wotywne krzyże, modląc się i obmywając się w źródełku. Za uratowanie tysięcy pątników na górze tej zbudowano drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Dziś jest to jedno z najważniejszych sanktuariów prawosławnych, odwiedzanych przez cały rok przez rzesze pielgrzymów.
– Jubileusz 100-lecia samodzielności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego jest okazją do przypomnienia tysiącletniej historii Prawosławia na ziemiach Rzeczypospolitej. Historii złożonej, naznaczonej niekiedy męczeństwem. Jednocześnie historii pięknej, bogatej duchowo oraz kulturowo – czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie PAKP. – Cerkiew prawosławna na ziemiach polskich rozwijając się w sensie religijnym, jednocześnie starała się określić swój cerkiewny byt – samodzielność. Niestety historyczne dzieje nie zawsze sprzyjały tym staraniom. Nie pomogło przekazanie przez Konstantynopol prawosławia pod opiekę Moskwy w 1686 r. Przeszkodą stały się również rozbiory Rzeczypospolitej. Niemniej jednak próby usamodzielnienia się prawosławnych były podejmowane jak np. słynna kongregacja pińska z 1791 r. Impulsem w kierunku cerkiewnej niezależności było odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Wynikiem wysiłków podjętych przez ówczesną hierarchię prawosławną było nadanie Cerkwi prawosławnej w Polsce przez patriarchat konstantynopolitański w dniu 13 listopada 1924 r. statusu autokefalii. To efekt działań metropolity Jerzego Jaroszewskiego i jego następcy metropolity Dionizego Waledyńskiego, który otrzymał dokument o autokefalii z dnia 13 listopada 1924 r. Samodzielność cerkiewną uznały wszystkie Cerkwie lokalne. Rosyjska Cerkiew uznała ją w 1948 roku.
pd
fot. Podlaski Urząd Wojewódzki