W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Nowy plac zabaw przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Strzebielinie Osiedlu

Dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu „Dostępna Przestrzeń Publiczna” przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym powstał nowy plac zabaw dostępny dla wszystkich dzieci.

W ramach przedmiotowej inwestycji wykonano nawierzchnię trawiastą, nawierzchnię z płyt gumowych oraz nawierzchnię z kostki betonowej. Ponadto wykonano nasadzenia tuji oraz zakupiono i zamontowano wyposażenie placu zabaw.

Nowy plac zabaw jest przystosowany również dla osób z niepełnosprawnościami. Ścieżki prowadzące do placu zbaw są utwardzone (nawierzchnia betonowa), brak jest różnic terenowych, skosów czy schodów. Nawierzchnia na placu zabaw w całości została zaprojektowana z płyt gumowych, jest bezpieczna i chroni przed urazami przy ewentualnym upadku. W niedalekiej odległości od placu zabaw znajdują się miejsca parkingowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

W ramach zadania zakupiono m. in. huśtawkę z utwardzonym siedziskiem oraz pasami bezpieczeństwa zabezpieczającymi przed wypadnięciem czy trampolinę przystosowaną dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które dzięki odpowiednio wyprofilowanemu wjazdowi i wyjazdowi mogą bez przeszkód dostać się na matę do skakania.

Dodatkowo na placu zabaw umieszczono zestaw zabawowy, który umożliwia wspinanie się po drabince gimnastycznej, co w głównej mierze ma wpływ na integrację bodźców zmysłowych oraz doświadczeń, które płyną w kierunku ośrodkowego układu nerwowego (zespół Aspergera jest zaburzeniem ośrodkowego układu nerwowego).

Ponadto plac zabaw został wyposażony w ławki z oparciem, rodzice dzieci niepełnosprawnych, podobnie jak dzieci zdrowych mają potrzebę odpoczynku, dziecko się bawi- rodzic odpoczywa na ławce, ułatwią one również kontakt wzrokowy z opiekunem, co jest ważne wśród dzieci autystycznych.

Co ważne, teren placu zabaw został ogrodzony zielenią średnią, aby stworzyć zaufaną oraz ograniczoną wizualnie przestrzeń dla dzieci z zaburzeniami autyzmu.


 

Logo PFRON oraz Dostępna przestrzeń publiczna

Umowa nr PPC/000011/11/D zawarta pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Warszawie, al. Jana Pawła II nr 13 w ramach Programu Dostępna przestrzeń publiczna.

Moduł Programu: C: utworzenie dostępnych lub poprawa dostępności placów zabaw przez jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne, kościoły lub inne związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne, organizacje pozarządowe.

Termin realizacji projektu: 01.10.2023 - 31.08.2024

Dofinansowanie z PFRON: 550.000,00 zł

Zakres dostosowań oraz dostępności usług uruchomionych na skutek otrzymania dofinansowania:

Dostosowanie wyposażenia i dostępności architektonicznej placu zabaw dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}