78. rocznica uwolnienia uczestników Marszu Śmierci KL Stutthof
Dnia 10 marca 2023 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę uwolnienia uczestników Marszu Śmierci, więźniów obozów ewakuacyjnych w Nawczu i Łówczu.
Organizatorów, tj. Wójta Gminy Łęczyce pana Piotra Wittbrodta wraz z pracownikami oraz społeczność Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rozłazinie swoją obecnością na uroczystości zaszczycili Sekretarz Dyrektora Biura Prezesa Rady Ministrów pan Aleksander Dąbrowicz oraz reprezentujący Wojewodę Pomorskiego pan Łukasz Jaskuła. Oddział IPN w Gdańsku reprezentowała pani Maja Lubiejewska – Chilicka. Na zaproszenie odpowiedziały również władze oświatowe - wizytator pan Robert Redlicki reprezentujący Pomorską Kurator Oświaty w Gdańsku panią Małgorzatę Bielang, który odczytał przygotowany przez panią Kurator list skierowany do organizatorów oraz wszystkich uczestników uroczystości. Wspomniano w nim historię wydarzeń Marszu Śmierci i wyrażono uznanie organizatorom za upamiętnianie wydarzeń, dzięki którym oddawana jest cześć poległym więźniom obozu koncentracyjnego KL Stutthof.
Ponadto w uroczystości wzięła udział radna powiatowa pani Anna Jakubowska, a także Przewodniczący Rady Gminy w Łęczycach pan Tomasz Białobrzeski wraz z Radnymi Rady Gminy Łęczyce, Dyrektor Gminnej Instytucji Kultury i Biblioteki w Łęczycach pani Hanna Mancewicz, Kierownik Gminnego Zakładu Komunalnego pan Witold Schmidtke, pracownicy gminy oraz dyrektorzy szkół w Łęczycach, Bożympolu Wielkim, Strzebielinie Osiedlu, Garczegorzu, Redkowicach oraz Sztutowie z honorowymi pocztami sztandarowymi. Na uroczystości nie zabrakło również osób pielęgnujących historię Marszu Śmierci, emerytowanych nauczycieli i Przyjaciół Szkoły w Rozłazinie: pana Macieja Kalińskiego - honorowego obywatela Gminy Łęczyce, lokalnego patrioty, redaktora promującego „Małą Ojczyznę”, autora wielu publikacji o historii Marszu Śmierci oraz Miejscach Pamięci w Gminie Łęczyce, i pana Leszka Buchowskiego, byłego dyrektora szkoły w Rozłazinie, inicjatora nadania jej imienia „Bohaterów Stutthofu”, autora wielu publikowanych dokumentacji fotograficznych. Pamięć poległych w Marszu Śmierci uczciła również swoją obecnością delegacja strażaków OSP w Rozłazinie wraz z pocztem sztandarowym oraz parafianie, w tym przede wszystkim mieszkańcy Nawcza.
Uroczystość zorganizowano we współpracy w Parafią Rzymskokatolicką w Rozłazinie, z księdzem Proboszczem dr Sławomirem Kozioł oraz księdzem wikariuszem Szymonem Chamier - Cieminskim, którzy to w koncelebrze honorowego obywatela Gminy Łęczyce ks. Prałata Alfonsa Franciszka Formeli oraz proboszcza z Bożegopola Wielkiego ks. Grzegorza Soboty odprawili uroczystą Mszę Świętą w intencji ofiar Marszu Śmierci.
Do współpracy włączyło się również Muzeum KL Stutthof ze Sztutowa. Pracownicy naukowi muzeum: pan dr Marcin Owsiński oraz Agnieszka Kłys i Bogusława Tartakowska wygłosili po Mszy Świętej prelekcję pt. „Marsz Śmierci w pamięci i eksponatach”.
Na obchodach obecni byli również harcerze Niezależnego Stowarzyszenia Harcerskiego Czarna Trzynastka ze Strzebielina z p. Ireną Lubocką i Witoldem Lubockim oraz harcerze Bożepolskiej Drużyny Harcerskiej z drużynowym pwd Wojciechem Hejmowskim z Bożegopola Wielkiego, którzy pełniki honorową wartę podczas Mszy Świętej i uroczystości na Cmentarzu poległych ofiar Marszu Śmierci w Nawczu.
Uroczystość uświetnili obecni uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Stutthofu w Rozłazinie, którzy śpiewem oraz oprawą Mszy Świętej, pod kierunkiem nauczycieli katechetów: ks. Szymona Chamier Cieminskiego, pani Moniki Klawikowskiej i pana Tadeusza Piryckiego, oddali hołd bohaterom uroczystości. Podobnie Orkiestra Dęta Gminy Łęczyce pod kierunkiem pana Zygmunta Labudy, wykonując pieśń obozową i inne pieśni w kościele, a także podczas uroczystego przemarszu na Cmentarz, nadając oficjalną oprawę.
Na miejscu Pamięci i Męczeństwa, jakim jest Cmentarz w Nawczu, oddano honor, cześć i odmówiono modlitwę w intencji ofiar poległych w Marszu Śmierci KL Stutthof. Pod pomnikiem zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów oraz znicze. W imieniu organizatorów uroczystości wiązankę złożył Wójt Pan Piotr Wittbrodt z Zastępcą Przewodniczącego Rady Gminy panem Krzysztofem Licau oraz Przewodniczącą Komisji Oświaty panią Wioletą Piankowską i pracownikiem gminy, panią Ryszardą Joskowską, a także Dyrektor ZKiW w Rozłazinie pani Joanna Łukasiewicz z Przewodniczącą Rady Rodziców panią Darią Leyk-Klein oraz uczniami klasy VIIIa Dawidem Wrońskim i Konradem Wrońskim.
Po obchodach w miejscu martyrologii udano się do szkoły w Rozłazinie na wspomnienia i rozmowy przy poczęstunku sfinansowanym przez Gminę Łęczyce, a przygotowanym przez pracowników szkoły w Rozłazinie. W szkole w Rozłazinie goście mogli zwiedzić również wystawę ustawioną w holu głównym szkoły, przygotowaną przez pracowników muzeum KL Stutthof pt. „Stutthof idzie”. Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali również opracowane przez nauczycieli szkoły w Rozłazinie, a sfinansowane przez Gminę Łęczyce okolicznościowe foldery.
Dyrekcja, Pracownicy szkoły, Nauczyciele wraz z Uczniami czując się gospodarzami uroczystości, pełni dumy, z przyjemnością przyjęli zaproszonych gości, dziękując za obecność, ale przede wszystkim za pamięć i hołd oddany Bohaterom Stutthofu – Patronowi szkoły w Rozłazinie.