Zagospodarowanie terenu rekreacyjnego wokół Grodziska Rszew w Konstantynowie Łódzkim
Dofinansowane w formie pożyczki i dotacji ze środków WFOŚiGW w Łodzi w ramach Programu Priorytetowego „Utworzenie w przestrzeni publicznej terenów zieleni wraz z bazami edukacyjnymi”.
Umowa o dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Łodzi nr 304/OP/PD/2024 w formie pożyczki i dotacji z dnia 12.08.2024 r.
Całkowita wartość zadania zgodnie z umową o dofinansowanie - 1 936 473,47zł
Kwota dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Łodzi:
POŻYCZKA - 533 015,00 zł
DOTACJA - 799 513,00 zł
Termin realizacji zadania - 02.04.2024 r. - 31.10.2024 r.
Celem zadania jest stworzenie nowej przestrzeni publicznej i przywrócenie na obszarze objętym zadaniem walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz funkcji społeczno-edukacyjnych.
Realizacja zadania przyczyni się do ochrony naturalnego środowiska poprzez przywracanie mu równowagi, urządzanie przestrzeni życiowej w zgodzie z ideą permakultury oraz do łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu poprzez zwiększenie powierzchni terenów zielonych, zwiększenie ilości i różnorodności roślin w przestrzeni publicznej, stworzenie warunków sprzyjających ochronie i rozwojowi bioróżnorodności jak również wspomagających utrzymanie obszarów zieleni. Zadanie będzie miało pozytywny wpływ na łagodzenie negatywnych skutków zmian klimatu. Poprzez zwiększenie powierzchni terenów zieleni w przestrzeni publicznej, ilości i różnorodności roślin nastąpi wzmocnienie odporności miasta i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych na poziomie lokalnej społeczności. Dzięki wprowadzeniu nowych nasadzeń drzew, krzewów, bylin zwiększy się powierzchnia czynnych obszarów zieleni i bioróżnorodności. Efektem ekologicznym zadania będzie m.in. zmniejszenie negatywnych oddziaływań ruchu komunikacyjnego na otoczenie, dzięki czemu uda się wpłynąć na stan i jakość środowiska oraz mikroklimatu. Stworzone "zielone płuca" w otoczeniu osiedli mieszkaniowych stanowić będą idealne miejsce wypoczynku dla ludzi oraz będą służyć, jako schronienie dla zwierząt, głównie owadów i ptactwa.
Dzięki stworzeniu miejsca wyposażonego w elementy edukacji ekologicznej – tablice i gry dydaktyczne, tabliczki do oznaczania roślin, drzew, realizacja zadania będzie miała również walor edukacyjny i wpłynie na podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie bioróżnorodności obszarów zielonych. Teren będzie np. wykorzystywany przez szkoły i przedszkola do prowadzenia zajęć z edukacji ekologicznej oraz zajęć terenowych. Na terenie będzie można prowadzić zajęcia dotyczące ochrony przyrody, wartości historycznych
i kulturowych oraz działania edukacyjne mające na celu pogłębienie świadomości ekologicznej, kształtowanie proekologicznych pozytywnych postaw i rozwoju świadomości ekologicznej lokalnej społeczności.
Zakres prac obejmuje m.in:
• wykonanie alejek – ścieżek,
• wykonanie ścieżki sensorycznej połączonej z ogrodem zmysłów
• urządzenie szaty roślinnej: drzewa, łąka kwietna, trawniki
• zakup nowych elementów małej architektury parkowej,
• wykonanie wybiegu dla psów,
• zakup nowych elementów edukacji ekologicznej
• wprowadzenie nowych elementów wyposażenia terenu
• montaż oświetlenia
Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi