Wytańczyć marzenia
Młodzi tancerze rozwijają talenty i doskonalą umiejętności na zajęciach hip-hopu lub breakingu w Active Movement. Są tu też entuzjaści akrobatyki i skomplikowanych układów cheerleaderek. Swoje zajęcia mają nawet rodzice młodych tancerzy, tutaj każdy czuje się jak w domu.
Właścicielami Studia Tańca Active Movement są: konstantynowianka Patrycja Majchrzak i trener kadry narodowej breakingu Adam Stefański.
– Mamy profesjonalne podejście do nauki tańca. Naszą myślą przewodnią jest nie tylko ruch jako zdrowie, ale i edukacja kursantów w tematyce i kulturze tańca – mówi Adam Stefański. – Zajęcia prowadzone są w miłej i domowej atmosferze, a instruktorzy to najlepsi z najlepszych w swoich dziedzinach.
Na to, że to skuteczny przepis na naukę, nie tylko nowoczesnych stylów tańca, dowodem są liczne puchary i dyplomy. Tancerze zdobywają je na ogólnopolskich konkursach. Kilka dni temu Tymon Skoneczny – Bboy Monty – zajął 3 miejsce w kategorii do 15 lat na Poznań Breaking Championship vol.2. Natomiast Kalina Rędzikowska (uczennica SP5) i Tymon Skoneczny wzięli udział pod koniec listopada w Mistrzostwach Polski Breakingu, organizowanych przez Polski Związek Sportu Tanecznego. Tymon zajął szóste miejsce, a Kalina ósme.
– Sukcesy podopiecznych cieszą, ale my nie patrzymy na wyniki. Ważny jest dla nas każdy, więc traktujemy wszystkich jednakowo. – mówi trener. – Dziecko wymaga indywidualnego podejścia. To mozolna praca, a my staramy się pomóc, jak możemy. Oprócz bycia trenerami, jesteśmy też psychologami, mentorami i wsparciem w chwilach słabości. Nasza domowa atmosfera
w studio sprzyja rozwiązywaniu wielu problemów młodego wieku i jest odskocznią od wszechobecnej cyfryzacji. Dlaczego? Bo stawiamy czoła problemom w realnym świecie. Na treningach tańca i akrobatyki wzmacniamy pewność siebie i poczucie swojej wartości.
Najmłodsi stawiają pierwsze kroki w wieku 4 lat. Najstarsi w grupie mają od 18 do 21 lat, a grupy liczą od 8 do 20 osób. Zajęcia odbywają się na sali przy ulicy Łódzkiej 27 (stara fabryka) i w studiu przy ulicy Łódzkiej 6 (obok poczty).
Jakiego tańca można się tutaj nauczyć? Na przykład breaking jest dla dzieci i młodzieży poszukujących mocnych wrażeń, wyzwań w tańcu. To rodzaj specyficznego i unikatowego tańca z dużą ilością elementów siłowo-sprawnościowych. Hip-hop to jeden z najpopularniejszych nowoczesnych stylów tanecznych. Zaliczany jest do Street Dance, czyli tańców ulicznych. Z kolei akrobatyka to ćwiczenia, które mają na celu poprawę skoczności, szybkości, gibkości i wykonywania ewolucji w powietrzu tak zwanych salt. Dla dzieci z wadą postawy mają w ofercie gimnastykę korekcyjną. Najmłodsi uczą się stawiać pierwsze kroki w rytm muzyki przy tanecznym miksie i wykonują pierwsze ćwiczenia sprawnościowe na gimnastyce dla smyka. Na małych tancerzy czekają też zajęcia z baletu, tańca współczesnego czy gimnastyki artystycznej.
– Zdarza mi się powiedzieć rodzicom, że ich dziecko jest jeszcze za małe na taniec, a nawet zaproponować inne formy sportu. Pamiętajmy o tym, że nie każdy nadaje się do tańca – przyznaje Stefański, który przygodę z tańcem rozpoczął wiele lat temu na ulicach Gdańska, a doskonalił w Nowym Jorku, całej Skandynawii, Europie, Afryce (Uganda) i Azji (Wietnam, Chiny, Hong Kong).
Talenty taneczne w konstantynowskim Active Movement szlifują nawet mieszkańcy innych miast. Przyjeżdżają z Płocka, Kutna i Łasku. Wszystkich możemy podziwiać podczas występów na lokalnych imprezach, w szkolnych salach i na święcie miasta. Są też zajęcia dla dorosłych, czyli hip-hop, joga, zumba i fitness.
– Co roku staramy się wprowadzić jakąś nowość. W tym sezonie są cheerleaderki, których układy składają się z elementów gimnastyki, tańca i akrobacji. Tej jesieni zadebiutowały też: gimnastyka artystyczna i gimnastyka korekcyjna – dodaje.
Adam Stefański to instruktor breakingu, akrobatyki i gimnastyki – znany jako Hefo. Tańczy od 1997 roku. Obecnie trener Kadry Narodowej Breaking. Ma za sobą masę różnych projektów muzycznych, teatralnych, medialnych i organizacji zawodów, pikników oraz szkoleń i warsztatów dla tancerzy.
Jak daleko może zaprowadzić taniec zobaczyliśmy w tym roku na ceremonii otwarcia Igrzysk w Paryżu. Kolega Adama - kontratenor Jakub Orliński zatańczył breaking i zaśpiewał.
– Active Movement to miejsce, gdzie tworzymy warunki do treningu i pomagamy w rozwoju, dlatego wszystkich chętnych zapraszamy. Najtrudniej jest zrobić ten pierwszy krok i przyjść, resztą zajmiemy się my – zachęca Stefański.
Więcej informacji o zajęciach na
www.activemovement.pl