Ptasia grypa
29.01.2025
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pabianicach przypomina o konieczności stosowania zasad bioasekuracji na fermach drobiu oraz w gospodarstwach utrzymujących drób jak również zidentyfikowanie prowadzenia monitoringu biernego polegającego na niezwłocznym zgłaszaniu każdego przypadku znalezienia większej liczby padłych dzikich ptaków.
Okresem szczególnym z punktu widzenia grypy ptaków jest okres jesienno - zimowy ze względu na bardzo długi okres występowania wirusa w środowisku wodnym +4°C ponad dwa miesiące, a w temperaturze poniżej 0°C nawet kilka lat. Wektorem wirusów grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki inwazyjne ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie, migrujące na duże odległości w okresie jesienno-wiosennym. Do zakażenia drobiu utrzymywanego przez człowieka może dochodzić zarówno poprzez korzystanie przez drób hodowany w gospodarstwie ze zbiorników wodnych, do których mają dostęp dzikie ptaki, jak również poprzez przeniesienie wirusa do gospodarstwa przez człowieka (na obuwiu, na kołach pojazdów używanych w gospodarstwie, poprzez zakażoną ściółkę, paszę). Nie jest przy tym konieczne, aby użytkowanie tych miejsc odbywało się w tym samym czasie. Wirus może bowiem przeżyć w wodzie i innym wilgotnym środowisku przez wiele dni, a nawet tygodni, szczególnie w niskiej temperaturze (o czym wspomniano wyżej). Zbiorniki wodne, na których przebywały dzikie ptaki, mogą być w miesiącach jesienno-zimowych długotrwałym źródłem zakażenia dla drobiu.
Jednocześnie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pabianicach informuje, że wszelkie informacje dotyczące ptasiej grypy znajdują się na stronie internetowej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Pabianicach pod linkiem.