Przestroga dla przyszłych pokoleń
Uroczystość poświęcenia pomnika wymordowanych w 1944 roku Romów w Dębinie Gorzędowskiej.
Miejscem dramatu był niewielki leśny zagajnik nieopodal wsi Kocierzowy, Wąglin i Gertrudów. Tutaj w lipcu 1944 roku około 60 osób narodowości Romskiej straciło życie. Kobiety, dzieci i mężczyźni zostali rozstrzelani przez żandarmów niemieckich. Z taboru w Dębinie Gorzędowskiej przeżyło kilkanaście osób, głównie dzieci, które w czasie masakry były poza obozem. W wyniku przeprowadzonych ekshumacji szczątki spoczęły na rzymskokatolickim cmentarzu parafialnym w Konstantynowie Łódzkim. 24 września pomnik poświęcił ks. dziekan Leszek Kaźmierczak.
- Ten pomnik to jest historia i przestroga dla przyszłych pokoleń – mówiła Krystyna Markowska, prezes Stowarzyszenia Centrum Doradztwa i Informacji Romów w Polsce. - Dziś są tu obecni potomkowie pomordowanych. Dlatego szanujmy historię i pamiętajmy.
Uroczystość poprzedziła msza święta, podczas której przejmujące kazanie wygłosił ks. Marcin Wojtasik.
W wydarzeniu udział wzięli Karolina Stankiewicz-Kwiatkowska i Karol Kwiatkowski z Centralnej Rady Romów w Polsce, Joanna Podolska — dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Alicja Galas — adiunkt Oddziału Kuźnia Romów w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Paweł Perzyna — naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Łodzi, a także Sekretarz Miasta - Paulina Kukielińska oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5.
- Uczcijmy minutą ciszy wszystkie ofiary wszystkich wojen na świecie – zaproponował na koniec uroczystości burmistrz Robert Jakubowski.
Uroczystość uświetnił zespół muzyków romskich.