W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Prezent od Konstantynowa

168 tancerzy przez 3 godziny tańczyło i śpiewało na uroczystości 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Bychlewianka.

Burmistrz i przewodnicząca rady miejskiej na scenie wśród tancerzy w strojach ludowych przekazują bon na kwotę 100 złotych. Burmistrz przemawia. W ręku trzyma mikrofon.

Niebywałe widowisko tańca, koloru, talentów, muzyki i pięknych głosów zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Bychlewianka. Na scenie 168 tancerzy zaprezentowało polski dorobek kultury ludowej. Były tańce łowickie, z Opoczna, Sieradza, Ziemi Rzeszowskiej, górali ze Spiszu i Beskidu Żywieckiego. Na scenie podziwialiśmy też poloneza, krakowiaka, oberka i polkę.

- W czasie studiów prawniczych uczono nas, że funkcjonuje pojęcie fakt notoryjny. To nic innego jak okoliczność, która jest tak oczywista, że nie potrzeba żadnego dowodu, żeby potwierdzić jej prawdziwość. Po prezentacji 50-letniego dorobku Zespołu Pieśni i Tańca Bychlewianka do kategorii tego pojęcia dołączy z pewnością stwierdzenie, że Bychlewianka to synteza najlepszych tradycji polskiej kultury ludowej – mówił Robert Jakubowski, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego, składając gratulacje.

W zespole działają 4 grupy wiekowe, 2 grupy jubileuszowe i 8-osobowa kapela. Na scenie dzieci prezentowały dawno zapomniane zabawy, ale też śpiewały i tańczyły. Najmłodszy tancerz miał 4 lata. Każdy występ dzieci był nagradzany wielkimi brawami.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego koncertu. Mówię to jako wieloletni tancerz łódzkiego zespołu Tańca Ludowego Harnam. To był bardzo dobry występ i piękny jubileusz – dodał burmistrz Jakubowski.

Na scenie podziwialiśmy tancerzy, którzy po latach przerwy znów ruszyli w tany. Najstarszy liczył 78 wiosen, a pierwsze kroki stawiał w zespole niespełna 50 lat temu. Ta mieszanka talentu, radości i doświadczenia była nagradzana owacjami na stojąco. Na koniec 3-godzinnego koncertu popłynęły życzenia.

- Życzę wam, żeby wasza przyszłość zespołowa była piękniejsza od najśmielszych marzeń – zakończył wstąpienie burmistrz Konstantynowa Łódzkiego.

Żeby pomóc urzeczywistnić te marzenia w imieniu mieszkańców Konstantynowa burmistrz Robert Jakubowski i przewodnicząca Rady Miejskiej Jadwiga Czekajewska na ręce dyrektora zespołu Radosława Kierzka przekazali bon w wysokości 1000 zł do wykorzystania w Pracowni Szafa ETNOgrafa.

{"register":{"columns":[]}}