W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Nie wypalajmy traw

Zwracamy uwagę na całkowity zakaz wypalania łąk, pól oraz używania otwartego ognia w lasach i ich pobliżu.

Płonąca trawa na polu. W tle niebo i las.

Rozpoczęła się wiosna. Przed nami coraz cieplejsze dni, a słoneczna i bezdeszczowa pogoda będzie sprzyjała zwiększonemu zagrożeniu pożarowemu łąk, pól i lasów.

W ubiegłym roku na terenie gminy mieliśmy do czynienia z akcjami pożarowymi, w których jednostki OSP z terenu naszego miasta uczestniczyły w gaszeniu wypalanych traw i nieużytków.

Wypalanie traw czy nieostrożne posługiwanie się otwartym ogniem może powodować straty w mieniu i środowisku. Pożary te często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy czy zabudowania, powodując ogromne zagrożenie i nierzadko duże straty. Wypalanie pól powoduje wyjaławianie się ziemi.

Przypominamy też o zakazie wypalania liści i pozostałości roślinnych na działkach.


  • Czy można palić ognisko na działce?

Nie ma takiego zakazu, ale rozpalając ognisko, trzeba przestrzegać przepisów przeciwpożarowych (rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów).

Nie można rozpalać ogniska w:

  • miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych,
  • odległości mniejszej niż 4 m od granicy sąsiedniej działki,
  • odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych,
  • odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu.

  • Czy palenie liści jest zgodne z prawem?

Liście chore i zarażone szkodnikami najlepiej jest spalić, ale nie można tego robić samodzielnie na własnej działce ani poza nią. Wynika to z przepisów art. 31 ust. 7 ustawy o odpadach, który dopuszcza spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami tylko wtedy, gdy nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

Wszyscy jesteśmy zobowiązani do segregowania odpadów i oddawania ich zgodnie z zasadami obowiązującymi w danej gminie. Nie możemy samodzielnie spalać odpadów roślinnych. Przepisy nie pozwalają na palenie liści i usuniętych gałęzi na własnej posesji, bo gmina obecnie organizuje ich odbiór w okresie wegetacji roślin.

Spalać liści nie wolno również w rodzinnych ogródkach działkowych (ROD). Zakaz spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych znajdziemy w regulaminie uchwalonym przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców — w § 68, pkt. 5 zapisano, że działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych.

{"register":{"columns":[]}}