Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada, świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania przez nasz kraj wolności. Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości spotkaliśmy się na Mszy Św. i na pl. Kościuszki, by wspólnie upamiętnić tę datę – symbol zwycięstwa. To było święto każdego z nas, każdego mieszkańca Konstantynowa Łódzkiego i każdego Polaka.
Obchody tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ojczyzny w kościele Narodzenia NMP. Następnie poczty sztandarowe, delegacje szkół, instytucji i organizacji społecznych, samorządowcy, mieszkańcy i goście przeszli w uroczystym przemarszu pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie posterunek honorowy wystawiła 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Robert Jakubowski, który przypomniał historyczne wydarzenia i atmosferę 1918 roku, a nawiązując do niezwykłego entuzjazmu i jedności naszych przodków, zachęcał do stawania ponad podziałami i pokazywania, że największą wartością jest Ojczyzna.
Ważnym punktem programu było wręczenie tytułów „Zasłużonych dla Miasta Konstantynowa Łódzkiego”. Zostali nimi uhonorowani Anna Dziedzic – wieloletnia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Konstantynowie Łódzkim i Konstantynowski Klub Sportowy Włókniarz.
W tym roku towarzyszyła nam Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Bellum", która jest propagatorem "żywej historii". Prezentacja uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy z okresu Wielkiej Wojny zaciekawiła wiele osób przybyłych na pl. Kościuszki. Największą atrakcją była prezentacja epokowego samochodu Ford-T combi z 1920 roku i pokaz sylwetek żołnierskich.
Muzyczną oprawę uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta ZHP-OSP w Uniejowie, jedna z najlepszych orkiestr dętych w naszym województwie, uświetniając Mszę św., prowadząc przemarsz oraz grając Hymn Państwowy, a na zakończenie występując w repertuarze rozrywkowym. Uroczystość uzupełnił występ solistów Teatru Muzycznego w Łodzi – Agnieszki Gabrysiak i Lesława Białeckiego, śpiewających pieśni patriotyczne.
Na mieszkańców czekał ciepły poczęstunek z kuchni polowej – żołnierska grochówka.
Coroczne spotkanie patriotyczne przypomniało historyczne wydarzenia i atmosferę 1918 roku oraz nawiązało do naszego przywiązania do uzyskanej wtedy wolności, a także naszej narodowej dumy i szacunku, którym darzymy biało-czerwone barwy.
Za pomoc w organizacji święta dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Przedsiębiorstwu Komunalnemu Gminy Konstantynów Łódzki, funkcjonariuszom Straży Miejskiej, harcerzom Hufca ZHP Konstantynów Łódzki i żołnierzom 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, Warsztatom Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Czuję Sercem, pocztom sztandarowym i delegacjom składającym kwiaty.