Jak się zachować, gdy dzikie zwierzęta potrzebują naszej pomocy?
Odpowiedzialna pomoc, to pomoc wyważona uwzględniająca przede wszystkim dobro zwierzęcia, ale też i dobro człowieka, uwzględniająca ponadto obowiązujące normy prawne takie, jak np. ustawa o ochronie przyrody, w której jest zapisany zakaz umyślnego przemieszczania zwierząt z miejsc ich regularnego przebywania w inne miejsce, z wyjątkiem sytuacji, w której zwierzę jest ranne lub osłabione.
Zabranie dzikiego zwierzęcia (jeż, sarna, wiewiórka itp.) z jego środowiska to ostateczność. Reagujmy w zgodzie ze zdrowym rozsądkiem, a w problematycznych sytuacjach prośmy o poradę w jednym z ośrodków rehabilitacji zwierząt. Zupełnie niedopuszczalne jest zabieranie zdrowych zwierząt ze środowiska, a także popularne przewożenie ich w "bezpieczne miejsce". To działanie które nie tylko jest niezgodne z prawem, ale też wprost szkodzi.
Pamiętajmy zatem, że leżące nieruchomo „dzikie“ bądż leśne dziecko to sytuacja całkowicie naturalna. Nie dotykajmy maluchów, nie zabierajmy ich, nie przenośmy.
Jeśli zwierzę nie wymaga interwencji:
- nie wolno go podnosić - gdy matka wyczuje zapach człowieka, może nie podjąć opieki nad nim,
- nie należy przebywać długo w miejscu, gdzie się ono znajduje - swoją obecnością można przyciągnąć uwagę drapieżników lub innych osób,
- podczas spaceru z psem należy dopilnować, aby był na smyczy i zwracać uwagę na to, czym się interesuje - w trawie, którą intensywnie obwąchuje, może być schowane małe zwierzę, zaś biegające luzem psy często przynoszą je swoim opiekunom.
W wyjątkowych przypadkach, jeśli dzikie zwierzę jest ranne prosimy o kontakt z Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łodzi przy ul. Wycieczkowej 103, tel. kontaktowy: 42 617 26 86