Informacja dotycząca bakterii Legionella
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pabianicach, mając na względzie bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu pabianickiego, w związku ze wzrostem ryzyka namnażania się bakterii Legionella w instalacjach wewnętrznych, informuje, iż instalacje wody ciepłej i zimnej należy utrzymywać w należytym stanie technicznym na zewnątrz jak i wewnątrz budynków.
Dokonywanie przeglądów stanu technicznego wewnętrznych systemów wodociągowych, ze szczególnym uwzględnieniem: szczelności przewodów, wzajemnej izolacji przewodów ciepłej i zimnej wody (ryzyko schładzania ciepłej wody i ogrzewania zimnej), kontrolowania temperatury wody wypływającej z podgrzewacza oraz w poszczególnych punktach jej wypływu z kranu (zarówno ciepłej, jak i zimnej wody) jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania instalacji wodnej zapewniającej bezpieczeństwo zdrowotne odbiorców wody.
W celu uniknięcia namnażania się bakterii Legionella temperatura wody cieplej w punktach czerpalnych powinna wynosić powyżej 55oC, a zimnej poniżej 20oC. Należy ograniczyć stagnację wody w instalacji poprzez likwidację martwych stref.
Czasowe wyłączenie lub ograniczone użytkowanie budynków z normalnego korzystania z urządzeń zasilanych wodą oraz wewnętrznych systemów wodociągowych może stwarzać zagrożenie dla zdrowia użytkowników.
W celu minimalizowania ryzyka przed ponownym korzystaniem z instalacji wodnej w budynkach budynków wskazane jest wdrożenie odpowiednich działań takich jak np. płukanie instalacji, dezynfekcja (chemiczna lub termiczną) wody, a w przypadku zwiększonego ryzyka kolonizacji systemu, przeprowadzenie badań wody w kierunku Legionella sp. Prawidłowe wyniki będą potwierdzeniem, że korzystanie z obiektu jest pod tym względem bezpieczne.
Ponadto Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pabianicach przypomina o obowiązku wykonywania badań próbek wody pobieranych z instalacji wody ciepłej w obiekcie pozwalających na ocenę wewnętrznej instalacji wodociągowej, w celu wykrywania bakterii Legionella sp.
Powyższy obowiązek dotyczy właścicieli lub zarządców m.in. budynków użyteczności publicznej oraz budynków zamieszkania zbiorowego, a tym samym podmiotów prowadzących działalność w zakresie usług noclegowych.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi; ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane;
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki; rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie;
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Ocenę wewnętrznej instalacji wodociągowej przeprowadza się na podstawie minimum czterech próbek wody lub wiece i w zależności od wielkości systemu, pobranych w punktach wskazanych w § 4 ust. 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r., tj.: wypływ ze zbiornika ciepłej wody lub najbliższym punkcie czerpalnym;
- punkt czerpalny najdalej położony od zbiornika ciepłej wody; - miejsce powrotu wody do podgrzewacza;
- wybrane punkty pośrednie, których liczba zależy od wielkości systemu.
Badania należy wykonywać w laboratoriach akredytowanych, zatwierdzonych przez właściwego terenowo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pabianicach w przypadku wystąpienia sytuacji mogącej powodować zagrożenie dla odbiorców wody spowodowanej wystąpieniem skażenia wody bakteriami Legionella sp. poleca niezwłocznie dokonać zgłoszenia tutejszemu organowi:
- Telefon alarmowy (czynny 24h/dobę): 605 880 220 W godzinach urzędowania PSSE w Pabianicach (poniedziałek — piątek godz. 7:30 — 15:05): tel. 42 215 27 76