W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Co to jest niepodległość? Teraz wiem już na pewno

Tak śpiewało na placu Kościuszki najmłodsze pokolenie konstantynowian 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości. Był też koncert orkiestry dętej, fotoplastikon, wata cukrowa w narodowych barwach i gorąca grochówka.

Uroczysty przemarsz.

Rodzinne, radosne i pełne muzyki — tak wyglądało Święto Niepodległości w Konstantynowie Łódzkim. Ku radości zebranych piękne piosenki patriotyczne wykonali najmłodsi soliści studia wokalnego Sing&Feel Iwony Starkowskiej. Podczas uroczystości towarzyszyła nam również konstantynowska Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Piotra Zganiacza. Oba koncerty miały sporą publiczność, a występy zostały nagrodzone brawami. Na zebranych czekała wojskowa grochówka i biało-czerwona wata cukrowa.

Tradycyjnie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od mszy św. w kościele Narodzenia NMP. Po mszy poczty sztandarowe i mieszkańcy przemaszerowali na plac, by przed pomnikiem generała Tadeusza Kościuszki delegacje mogły złożyć kwiaty. To wyjątkowy dzień, bo upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

- W czasach trudnych i niepewnych potrzebujemy narodowej jedności. Świętujmy dziś i cieszmy się, że żyjemy w wolnym kraju — mówił Robert Jakubowski, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego. - Nasza bolesna historia każe nam dziś się zatrzymać nad słowem wolność. Wolność jest tym, co łączy, a nie dzieli. Wolność jest oparta na prawdzie, nie na kłamstwie. Wolność była nam dana, byśmy w ramach narodowej wspólnoty budowali ją solidarnie, pamiętając o słabszych, wykluczonych i potrzebujących pomocy.

Obecni na uroczystości byli między innymi przewodnicząca Rady Miejskiej Jadwiga Czekajewska, wiceprzewodniczącej Elżbieta Jabłońska, zastępca burmistrza Łukasz Napieralski, sekretarz miasta Paulina Kukielińska, radni Rady Miejskiej w Konstantynowie Łódzkim i ksiądz dziekan Leszek Kaźmierczak. Marszałka Województwa Łódzkiego reprezentował pan Łukasz Kucharski - dyrektor kancelarii. Posterunek honorowy wystawiła 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Uroczystość została poprzedzona wręczeniem tytułu Zasłużonego dla Miasta Konstantynowa Łódzkiego Kółku Rolniczemu - Kołu Gospodyń Wiejskich Niesięcin, który odebrała prezes Elżbieta Banasiak.

Atrakcją były zabytkowe rowery. Ekspozycję przygotowało „Mobilne Muzeum Rowerów i nie tylko”. Mogliśmy też zobaczyć wyjątkowe historyczne zdjęcia w fotoplastikonie, który stanął na placu. Furrorę zrobił bicykl, na którym można było się przejechać.

Czy się podobały uroczystości Narodowego Święta Niepodległości? - mówią mieszkańcy Konstantynowa:

Monika i Paweł z córeczką Olą:

- Bardzo fanie wypadły. U nas jest tak ładnie to zorganizowane.

Jacek:

- Podobało się bardzo. Orkiestra ładnie grała, choć to przecież nie zawodowcy. Dzieci śpiewały tak pięknie, że aż się popłakałem.

Agnieszka z mężem i córką Julią:

- Cała oprawa jest bardzo ładna. Staramy się co roku przyjść, choćby na chwilkę. Julia zachwycona była popcornem. Ale wracamy już, bo w domu czeka na nas dwulatek.

Maria i Piotr:

- Co roku przychodzimy tutaj na grochówkę. Jest bardzo dobra.

Damian, Marta, Wiesia i Janek:

- Bardzo nam się podobała uroczystość. Pierwszy raz przyszliśmy z synem, bo już jest na tyle duży, że można go tu zabrać. Najbardziej podobał się mu fotoplastikon. A grochówka też świetna.

Krystyna:

- Orkiestra jest świetna. Dobrze, że ją mamy.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}