Promocja książki autorstwa Zofii Macek pt.: "Oni tu mieszkali. Sylwetki szebieńskich proboszczów w latach 1890-2017"
19.04.2024
W szebieńskiej bibliotece 18 kwietnia odbyła się promocja najnowszej publikacji wydawniczej „Oni tu mieszkali. Sylwetki szebieńskich proboszczów w latach 1890-2017” autorstwa Zofii Macek, opisująca sylwetki kapłanów pracujących w parafii Szebnie. Książka jest poświęcona budowniczemu zabytkowej plebanii ks. W. Sarnie, w której obecnie ma swoją siedzibę gminna biblioteka. Publikacja zawiera również bogaty rys historyczny obejmujący dzieje Szebni i okolicznych miejscowości gminy Jasło.
Ksiądz Władysław Sarna był znakomitym etnografem, publicystą i społecznikiem. Był proboszczem, jakiego mieszkańcom Szebni i okolic mogło pozazdrościć wiele parafii. Nie tylko zbliżał do Boga, ale czynił wszystko, by ludziom żyło się lepiej. Z jak najlepszej strony dał się także poznać na polu oświaty, należał do Rady Szkolnej Powiatowej zabiegając o jak najlepszy poziom miejscowych szkół ludowych - nie tylko tych działających na terenie parafii. Przyczynił się również do założenia kilku nowych placówek oświatowych w regionie.
W czasie sprawowania posługi proboszcza w Szebniach ks. Sarna nie tylko wybudował nową plebanię, ale napisał dwie, po dziś dzień wzbudzające uznanie monografie historyczno-etnograficzne. W 1898 r. wydał „Opis powiatu krośnieńskiego pod względem geograficzno-historycznym”, dziesięć lat później „Opis powiatu jasielskiego”, będąc już w Przemyślu napisał „Dzieje diecezji przemyskiej obrządku łacińskiego”.
W książce znajdziemy również biogramy kapłanów, których łączyła szebieńska parafia: ks dziekan Edmund Dutschka, ks prałat Józef Opioła, ks prałat Wacław Rybka, ks proboszcz Henryk Maguda.
Twórczość literacka Zofii Macek, regionalistki, badacza lokalnej historii jest dla nas jedną z bardzo ważniejszych dziedzin promocji gminy, biblioteki, książki i kultury. Autorka ma w swoim dorobku dziesięć publikacji historycznych, dwa opowiadania oraz trzy bajki dla najmłodszych.
Dbamy o to, by prezentować wyjątkowe osoby i ich twórczość, by zwracać uwagę na szczególne przykłady książek, które należy propagować, i o których warto porozmawiać.
Zapraszamy do lektury, która jest dostępna w bibliotekach publicznych Gminy Jasło.
Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu "Partnerstwo dla Książki" pn. KSIĄŻKOWE TWORY.
GBP w Jaśle z/s w Szebniach