Piknik rodzinny "Razem raźniej"
02.09.2024
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jaśle zakończył realizację projektu socjalnego pn.: „Razem Raźniej”. W ramach projektu zorganizowano w dniu 23 sierpnia 2024 r. na Orliku w Osobnicy piknik rodzinny skierowany do 10 rodzin z terenu gminy Jasło korzystających ze wsparcia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle.
Głównym celem projektu było wzmocnienie kompetencji i kształtowanie postaw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym i rodzinnym.
Organizatorzy zrealizowali plan szczegółowy w ramach którego podjęto następujące działania:
- Warsztaty z psychologiem terapeutą Panią Magdaleną Maculak nt. Uzależnień behawioralnych wśród dzieci i młodzieży - Prelegentka przedstawiła potencjalne zagrożenia, uwrażliwiła rodziców na pierwsze sygnały i symptomy uzależnień. Poinformowała o postępowaniu w sytuacji uzależnienia oraz sposobach pomocy.
- Gry i zabawy na świeżym powietrzu - dzieci pod opieką pań świetlicowych oraz pracowników socjalnych miały do dyspozycji dmuchaną zjeżdżalnię, robiły kolorowe bańki mydlane, bawiły się chustą Klanza, chodziły na szczudłach, pokonywały tory przeszkód.
- Warsztaty kulinarne - rodzice wraz z dziećmi z zakupionych produktów przygotowywali ciasto oraz piekli i dekorowali gofry. Była to świetna okazja do wymiany doświadczeń nie tylko kulinarnych, jak również nauka współpracy w grupie. Dekorowanie gofrów bitą śmietaną, dżemami i owocami wzbudziło wiele radości. Niektórzy rodzice wspominali, że znów poczuli smaki dzieciństwa.
- Zawody sportowe - rzucanie kaloszami, przeciąganie liny, skoki w workach przyniosły wiele radości nie tylko samym dzieciom, ale również rodzicom, którzy odważyli się wziąć aktywny udział w proponowanych konkurencjach. Były to idealne chwile dla wszystkich, by oderwać się od codzienności.
Na zakończenie spotkania każda rodzina dostała pamiątkowy okolicznościowy medal, a dzieciaki słodkie upominki.
Osiągnięte efekty projektu socjalnego to:
- wzmocnienie kompetencji rodzicielskich,
- poznanie prawidłowych sposobów reagowania w sytuacjach kryzysowych,
- poznanie objawów uzależnień behawioralnych i sposobów odpowiedniego reagowania.
- zwiększenie wiary we własne siły i umiejętności,
- poprawa relacji rodzinnych oraz stworzenia pozytywnych doświadczeń dla dzieci i rodziców.
- kształtowanie postaw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym i rodzinnym.
- nauka spędzania wolnego czasu z rodziną,
- nawiązanie nowych znajomości.
Partnerzy projektu:
- Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle
- mgr Magdalena Maculak – psycholog, pedagog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, certyfikowany specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
- Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach
- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Warzyce
- Orlik Osobnica
Bardzo serdecznie dziękujemy panu Kamilowi Gacek za bezpłatne użyczenie nam zaplecza przy Orliku i stadionie sportowym w Osobnicy, Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach za użyczenie wszelkich rekwizytów do zabaw z dziećmi, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Warzyce za bezpłatne udostępnienie nagłośnienia.