Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb przez wapniowanie
18.03.2022
Program adresowany jest do użytkowników gospodarstw o powierzchni od 1 do 75 ha. Można dostać zwrot pieniędzy za wapno, którym się będzie wapnowało pole.
Co trzeba zrobić?
- Badanie gleby z wyliczeniem dawki wapna. Koszt 1 próbki to 15,25 zł. Badanie ważne jest od 01.01.2017 r. przez 4 lata. Jedna próbka może reprezentować maksymalnie 4 ha pola.
- Kupić na fakturę wapno do wapnowania pola w ilości wyliczonej przez Stację Chemiczno-Rolniczą. Faktura musi być zapłacona. Ważne są faktury wystawione od 1 czerwca 2019 r. do 31 października 2023 r. Na fakturze nazwa wapna musi być napisana zgodnie z rozporządzeniem, musi zawierać także typ, odmianę i minimalną zawartość CaO. Podatek VAT 8%.
- Wypełnić elektronicznie wniosek wraz z załącznikami dostępny na stronie: www.schr.gov.pl, a najlepiej udać się do doradcy Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Gotowy wniosek z załącznikami można przesłać lub zawieźć do Stacji Chemiczno-Rolniczej w Rzeszowie ul. Chmaja 3. Badanie gleby, faktura, wniosek i załączniki muszą być na tą samą osobę, która składa wniosek o płatność do Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa. We wniosku piszemy do kiedy wysiewamy wapno. Mamy czas do roku od zakupu, ale wysiewamy później, niż składamy wniosek.
- Dopłatę dostajemy od 1 tony czystego tlenku wapnia lub wapnia i magnezu. Pieniądze są płacone w zależności od wielkości gospodarstwa, zgłoszonej do Agencji:
- Od 1 do 25 ha - do 300 zł/1 tonę tlenku
- Pow. 25 do 50 ha - do 200 zł/jw.
- Pod. 50 do 75 ha - do 100 zł/jw.
- Do programu można zgłosić działki o pH 5,5 lub niższym.
- Tą samą działkę można zgłosić 1 raz na 4 lata.
- Jeżeli zakupione wapno będzie droższe niż dopłata, to rolnik dostanie zwrot pieniędzy do wysokości dopłaty, a reszty nie.
- Gdy zakupione wapno będzie tańsze niż dopłata, to rolnik dostanie tylko tyle, ile kosztowało.
- Jeżeli rolnik kupi więcej wapna, niż wyliczyła mu Stacja, to dopłatę dostanie tylko do ilości wyliczonej przez Stację.
- Gdy rolnik kupi mniej wapna, niż wyliczyła mu stacja, to dostanie dopłatę tylko do tych ton, które kupił.
- Dopłata do wapna pochodzi z płatności de minimis. Pieniądze wypłaca Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
Kwotę dofinansowania oblicza się w oparciu o kalkulator dostępny na stronie Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej www.schr.gov.pl.
Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Rzeszowie
ul. Chmaja 3, 35-021 Rzeszów
www.schr.gov.pl
tel. 17 854 27 16
Punkt przyjęcia próbek tel. 664 974 811.
Specjalista terenowy: Józef Gumienny tel. 604 415 557
Materiały
Skrócona instrukcja pobierania próbekskrocona-instrukcja-pobierania-probek.pdf 0.61MB