W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Na szlaku winnic w Gminie Jasło

Region jasielski określany jest mianem „stolicy odrodzonego polskiego winiarstwa”. Historia odrodzenia zaczęła się w latach 80. Z rozwojem winiarstwa powstało Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy. Winnice zakorzeniły się na dobre w regionie. Rozwinęła się enoturystyka - gałąź turystyki polegająca na odwiedzaniu miejsc związanych z uprawą winorośli, produkcją wina, a także uczestniczeniem w imprezach i festynach związanych z tym trunkiem.    
Powstał Jasielski Szlak Winiarzy. Jest to turystyczna atrakcja, której elementem przewodnim jest wino. Promowanie jasielskiego wina, a także specjałów kuchni regionalnej to główna idea utworzenia winnej ścieżki. Szlak obejmuje szesnaście winnic rozmieszczonych w okolicy Jasła. Cztery z nich znajdują się na terenie Gminy Jasło. Mogą pochwalić się najbardziej malowniczymi krajobrazami w okolicy.  

Winnica Jasiel

Winnica Jasiel w Jareniówce jest jedną z pierwszych winnic założonych w województwie podkarpackim i jedyną w regionie winnicą tarasową. Utworzona została w 2001 roku. Przez blisko dwadzieścia lat winnica zyskała uznanie i zajmuje ważne miejsce na winiarskiej mapie Polski, a niemalże 2,5 hektarowy obszar, na którym mieści się winnica zachwyca każdego odwiedzającego.
Jakościowe wina gronowe produkowane w Jasielu są obecne na polskim rynku od 2013 roku. Produkuje się tu głównie wina wytrawne białe i czerwone. Nazwy powstających win inspirowane są botanicznymi nazwami roślin - zapachy obecne w aromatach konkretnych win można odnaleźć w ich gatunkowych „odpowiednikach”. Tak więc wino o nazwie „Robinia” nawiązuje do nazwy gatunkowej akacji, a w nosie odnajdziemy kwiat akacji. Wino „Rubus” literalnie oznacza jeżynę, obecne są w nim aromaty jeżyny. „Orchis” natomiast to storczyk – w tym przypadku określenie nawiązuje do delikatności i subtelności kwiatu. Wina z Jasiela doceniane są za wysoką aromatyczność, koncentrację oraz charakterystyczną mineralność, która jest efektem wyjątkowych gleb i unikatowego terroir.
Winnica przyciąga turystów. Prowadzone są tu usługi z zakresu enoturystyki. Z myślą o odwiedzających organizowane są degustacje komentowane, prelekcje, instruktaże dotyczące uprawy winorośli oraz produkcji wina. Dodatkowo można się tu zatrzymać na dłużej, bo winnica posiada niewielką bazę noclegową.

Winnica Jasiel
Jareniówka 163, 38-200 Jasło
tel.: 13 448 58 79, 509 326 650
www.winnicajasiel.pl
e-mail: wiktor@winnicajasiel.pl

Winnica Vanellus

Niewielka rodzinna winnica Vanellus  w Jareniówce powstała w 2005 r. jako przydomowe nasadzenie 300 krzewów z myślą o produkcji na potrzeby własne. Od tego czasu jest stopniowo, ale systematycznie powiększana. Obecnie zajmuje 1,2 ha na trzech parcelach na łagodnych zboczach nad Wisłoką, skąd rozciąga się malowniczy widok na Jasło i okolicę. Uprawiane są głównie odmiany na wina białe tj. Muskat Odeski, Johanniter, Solaris, Seyval, ale wytwarzane są również wina różowe i czerwone. Wszystkie są winami wytrawnymi, głównie jednoszczepowymi. Dostępne są w sprzedaży od rocznika 2016. Powstające tutaj wina cieszą się ciepłym przyjęciem u odbiorców, często zdobywając też medale na winiarskich konkursach. 
Nazwa winnicy odnosi się do nazwiska właścicieli: vanellus po łacinie oznacza czajkę. Również wina mają łacińskie nazwy i oznaczają różne pory dnia: Ortus-świt, Mane-poranek, Meridium-południe, Vesperum-wieczór i Noctis-noc. 
Winnica oferuje zwiedzanie i degustacje komentowane. Przyjmuje turystów indywidualnych i niewielkie grupy. W planach jest dalsze powiększanie areału i uzupełnienie oferty enoturystycznej przez możliwość noclegu.

Winnica Vanellus 
Jareniówka 189, 38-200 Jasło
tel.: 604 052 132
www.winnicavanellus.pl
e-mail: b_czajka@op.pl

Winnica Zacisze

Jest takie miejsce w Trzcinicy, skąd roztaczają się piękne widoki, po łąkach spacerują konie, a w otaczającym lesie słychać śpiew ptaków. To winnica  Zacisze. Właściciel zakochiwał się w winie stopniowo. Zainspirowany, poznawał odmiany winorośli i lokalne wina, po czym postanowił zasadzić własną winnicę. Zaczął od 15 arów obok domu. To był rok 2003. Osiem lat później właściciele zasadzili kilometr dalej drugą winnicę i obecnie mają prawie hektar winorośli. 
Atutem miejsca, poza doskonałym smakiem wina, jest przepiękna lokalizacja oraz bliskie sąsiedztwo  innych winnic, co umożliwia zaplanowanie miłego spaceru lokalnymi szlakami.

Winnica Zacisze
Trzcinica 313, 38-207 Przysieki
tel.: 664 209 561
e-mail: p.szynal@bud-win.pl

Winnica Milena

Winnica Milena znajduje się w Trzcinicy, na południowo-wschodnim stoku wzniesienia o wysokości około 300 m. n.p.m. Rozciąga się stąd imponujący widok na Beskid Niski i dalej na zachód, gdzie przy odpowiedniej pogodzie widoczne bywają nawet Tatry.
Nasadzenia winorośli zajmują około 0,6 hektara. Dominującą odmianą jest Seyval Blanc, ale w mniejszej ilości rosną tu również: Jutrzenka, Solaris, Cabernet-Cortis, Muskat, Rondo, Regent, Leon Millot i Swenson Red.

Winnica Milena
Trzcinica 312, 38-207 Przysieki
tel.: 696 054 677, 606 683 118
e-mail: info@winnicamilena.pl

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}