W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kontrola spełniania obowiązku nauki

Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016  r. Prawo oświatowe nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18. roku życia.

  1. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia.

Dyrektorzy  szkół podstawowych kontrolują spełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodach tych szkół tj. obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne dziecka 6 letniego oraz obowiązek szkolny od 7 roku życia dziecka do ukończenia szkoły podstawowej.

  1. Obowiązek nauki spełnia się przez uczęszczanie do szkoły ponadpodstawowej, którym objęci są uczniowie przed uzyskaniem pełnoletności i trwa do ukończenia przez nich 18. roku życia.  

Gmina kontroluje spełnianie obowiązku nauki przez młodzież zamieszkała na terenie tej gminy tj. dzieci w szkołach ponadpodstawowych.

W przypadku braku informacji od dyrektora szkoły ponadpodstawowej o miejscu spełniania obowiązku nauki, na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi nauki, na żądanie wójta gminy, na terenie której dziecko mieszka, są obowiązani informować go o formie spełniania obowiązku nauki przez dziecko i zmianach w tym zakresie. Informacje o miejscu spełniania obowiązku nauki przedstawia się w formie oświadczenia rodzica/ prawnego opiekuna dostępnego poniżej (załącznik nr 1) lub zaświadczenia ze szkoły.

Niespełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki (należy rozumieć jako nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50%) zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe  podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Środkiem przymuszającym do egzekwowania obowiązku nauki jest grzywna w celu przymuszenia. Zgodnie z art. 120 i art. 121 ustawy o Postępowaniu egzekucyjnym w administracji nieuczęszczanie dziecka do szkoły skutkować będzie nałożeniem grzywny na jego przedstawicieli ustawowych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe
Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o Postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Materiały

Oświadczenie o formie spełniania obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki przez młodzież w wieku 16-18 lat (załącznik nr 1)
oswiadczenie-spelnianie-obowiazku-szkolnego.pdf 0.74MB
{"register":{"columns":[]}}